Čtyřicetiletý Grus se proslavil například komiksovým příběhem o Volemanovi, knihou Drak nikdy nespí a originální výtvarnou reklamou na festival Cirk-UFF. Dvaačtyřicetiletá Skavova mimo jiné vytvořením mnoha plastik pro veřejný prostor, za obnovu válečných pomníků a památníků. V Trutnově proslula také jako autorka soch Rýbrcoula a obnoveného Tance smrti od Emila Schwantnera.

Kulturní komise města vybírala ze sedmi adeptů navržených občany. Nakonec se shodla na celostátně i mezinárodně známých jménech Grus - Skavova. „V komisi zvítězila idea obsažená v návrhu Jaroslava Dvorského: udělit cenu dvěma umělcům najednou, a de facto tím ocenit výjimečnou generaci trutnovských výtvarníků,“ řekl předseda komise a místní zastupitel Libor Kasík.

Oba navržení tvoří nezávisle na druhém, každý působí v jiné výtvarné oblasti. Jsou ale téměř stejně staří a absolventy téže školy - Akademie výtvarných umění. „Ne každé město takovouto generaci má,“ uvedl Kasík.

Doporučení komise už odsouhlasila rada města. Pokud ho schválí na konci dubna i městské zastupitelstvo, bude to pošesté v historii, kdy cenu získají současně dva kandidáti najednou. Naopak dvakrát nebyla udělena vůbec.

Ilustrační foto

Od roku 1992 už Trutnov udělil Kulturní cenu třiceti osobnostem. Mimo jiné známým fotografům Bohdanu Holomíčkovi a Jiřímu Havlovi, rekordmanovi mezi kronikáři Antonínu Justovi nebo výtvarníkovi Miloši Trýznovu.

Nejvýznamnějším držitelem je prezident Václav Havel, který obdržel za rok 2009 Kulturní cenu a Čestné občanství města. Trutnov totiž považoval za svůj druhý domov, za komunismu pracoval v místním pivovaru a bydlel na chalupě na nedalekém Hrádečku. Na ní se vracel i jako hlava našeho státu. Na Hrádeček jezdil 43 let. A v prosinci roku 2011 na chalupě na Hrádečku také zemřel.