Tak rozhodl celostátní výbor strany. Jeho kandidaturu však ještě musí schválit krajský výbor. V případě, že se tak stane, nahradí ve funkci dosavadního muže z čela kandidátky, předsedu liberecké organizace Jana Kamila Svobodu. Ten svůj post na kandidátce podle svých slov nabídl z toho důvodu, že podle jeho názoru tento krok zvýší šance strany ve volbách. „Celostátní výbor rozhodl, že s největší pravděpodobností bude kandidátem Roman Kumpošt. Chceme, aby to ještě schválil krajský výbor,“ zaznělo z úst Cyrila Svobody, předsedy strany, na tiskové konferenci.

Roman Kumpošt je podle Svobody kandidátem se silným tématem, když se snaží odkrýt nejasnosti, které se objevují okolo konání Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009.

Právě Romana Kumpošta totiž v létě roku 2007 odvolalo ministerstvo školství z postu předsedy Organizačního výboru MS 2009. Ministerstvo nebylo spokojeno, jak Roman Kumpošt hospodařil s dotacemi poskytnutými. Tento argument však Roman Kumpošt zpochybňoval. Jeho čas může přijít nyní v době, kdy se na veřejnosti propírá celé hospodaření šampionátu.

Sám Roman Kumpošt se rozhodl přijmout nabídku na kandidaturu za KDU-ČSL v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v říjnu 2009 jako nezávislý kandidát. „K tomuto kroku jsem dospěl po zralé úvaze. Momentálně cítím silnou tendenci, že v této zemi se rozhodování o zásadních politických otázkách stává záležitostí pouze dvou největších stran – ODS a ČSSD,“ uvedl Kumpošt, podle nějž KDU – ČSL prošla očistou a pro voliče se stala čitelnou.