Opět se k nám vracejí horké dny a s nimi i zvýšený zájem o tekutiny, pivo nevyjímaje. Dobrá zpráva pro pivaře: ministr zemědělství Marian Jurečka uvažuje, že navrhne snížení spotřební daně z piva. Co by to však v konečném důsledku pro spotřebitele znamenalo?

„Pokud by došlo k ohlášenému snížení daně asi o třetinu, jsou to u půllitru sice desetihaléře, nicméně v celkovém prodeji piva, který se u nás pohybuje v řádu stovek hektolitrů za měsíc, se jedná o desítky tisíc ušetřených korun na daních. Z mého pohledu by se jednalo o vítanou daňovou úlevu. Ušetřené finanční prostředky bychom mohli okamžitě investovat do nákupu moderních strojních technologií," řekl majitele pivovaru Tambor ve Dvoře Králové Nasik Kiriakovský.

Současnou cenu piva však snižovat nebudou, a to i s ohledem na meziroční nárůsty cen všech surovin a energií, které podle slov Kiriakovského do ceníkové ceny piva v posledních letech nezapočítali.

Pivovary si našly své místo na trhu

Obecně se udává, že u nás spotřeba piva vzhledem k jeho vysoké ceně klesá. „Z našeho pohledu rozhodně ne. Naopak – každý rok se nám výroba zvyšuje. Je to určitě dáno tím, že jsme si jako malý regionální pivovar našli své místo na trhu, máme stálé zákazníky, kteří se k nám rádi vracejí. Myslím, že se nám vyplatily investice do vybraných surovin, zkušených odborníků a snahy nabízet jen opravdové české spodně kvašené pivo, vařené tradiční technologií," zdůraznil majitel pivovaru Tambor.
Pivovar Hendrych ve Vrchlabí patří mezi menší pivovary na Trutnovsku, zaměřuje se na vysoce prémiové produkty a zásobuje kolem 70 odběratelů. Podle spolumajitele Vojtěcha Hendrycha by zde výrobu ani cenu piva snížení spotřební daně příliš neovlivnilo.

„Nevím, v jakém řádu se uvažuje o snížení spotřební daně. V našem objemu výroby však nepředpokládáme snížení ceny, protože to v celkových nákladech na jednotku piva bude rozdíl velmi nepatrný," vysvětlil Vojtěch Hendrych. Na otázku, jestli i oni pocítili snížení spotřeby piva při současných cenách, odpověděl, že Češi obecně pijí méně a méně kvalitativně průměrného piva, učí se být chytrým zákazníkem a vyhledávají speciality. „Proto se velké pivovary logicky z tohoto i jiných důvodů uchylují k alternativám naplnění výroby např. limonádami na bázi piva, apod.," uzavřel majitel vrchlabského pivovaru.

Rodinný pivovar, který se nachází na Luční boudě v Krkonoších, nese název Paroháč. „Nás snížení daně rozhodně nijak neovlivní. Tady na horách je to úplně jiné než ve městech. Naše klientela není velká, takže jsme zatím v klidu. Uvidíme, co to udělá s cenou piva u ostatních pivovarů. Na vrcholku Krkonoš zákazníci na cenu piva až tolik nehledí. Kdo si tady chce dát pivko, dá si ho. Tam ´dole´ si pivaři určitě dopřejí o nějaký ten půllitřík více než u nás," domnívá se provozní na Luční boudě Pavel Blažek a dodává: „Tady je to zkrátka o zážitku, ne o množství."

To ostatně může potvrdit i exprezident Václav Klaus, který se zde vždy rád zastaví při své srpnové cestě na pouť sv. Vavřince a který také shodou okolností před dvěma lety zdejší pivovárek otvíral. Na Paroháči si na Luční boudě pochutnával i současný prezident Miloš Zeman.

„I když je poptávka po Svijanech vysoká, předpokládám, že snížení spotřební daně by mělo pozitivní dopad nejen na pivovarnictví jako takové, ale i na související obory, zejména zvýšení poptávky po chmelu a sladovnickém ječmenu. Určitě by pomohlo celému pohostinskému segmentu zvýšením zaměstnanosti. Právě v důsledku zvýšení spotřební daně v roce 2010 zanikla řada restauračních provozů a tisíce lidí přišly o práci," sdělil nám svůj názor Roman Havlík, ředitel pivovaru Svijany, který je nedaleko Turnova.

Podle jeho slov by se dalo předpokládat, že by cena piva mohla klesnout. Hodně by záleželo na cenách vstupních surovin, ale české pivo by mělo opět šanci být konkurenceschopné levným pivům z dovozu. Stejně jako dotazovaný pivovar ve Dvoře Králové či Vrchlabí i Svijany si nestěžují na odbyt, přestože celý pivní trh v minulých letech klesal. U nich je tomu spíše naopak.

„Pravda je, že lidé přestávají chodit do restaurací a hospod, raději si koupí pivo domů a vypijí ho v bačkorách u televize. To je celospolečenský trend, je otázka, zda je to dané pouze vysokou spotřební daní," zdůraznil Havlík.

S tímto názorem se ztotožňuje i provozní a spolumajitelka restaurace v Suchovršicích Irena Müllerová: „Stálí štamgasti si kvůli ceně odepřou nějaké to pivo navíc a návštěvnost klesá. Pryč jsou ty časy, když se ve vesnických hospůdkách večer scházeli sousedi a debatovali o svých i celospolečenských problémech. Po pár pivech bylo vše vyřešeno…"

Adamec je proti zvyšování daní

Spotřební daň se řadí mezi nepřímé daně, které jsou státem zaváděny buď za účelem regulace ceny určitých komodit na trhu, nebo aby zvýšily příjmy státního rozpočtu.

Spotřební daně však mohou sloužit také jako účinný prostředek ke snižování poptávky po škodlivém zboží.

„Podle mne snížení spotřební daně pro konečného spotřebitele nebude znamenat vůbec nic. Navíc ty ušetřené peníze nevybere stát, ale rozdělí si je mezi sebou výrobce a prodejci. Zatím neznám Jurečkův návrh, takže nemohu říct, jestli bych pro něj hlasoval, či ne. Obecně jsem ale proti zvyšování daní. Snížení spotřební daně se v konečném dopadu bude pro spotřebitele rovnat nule a je otázkou, nakolik to pomůže výrobcům piva a obchodníkům. Aby prosperoval pivovar, musela by stoupnout spotřeba piva a to zase narážíme na fakt, že nechceme, aby se lidi příliš opíjeli," uvedl poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec.

Eva Veselá