Dovedete si představit, že by ve městě nepromítalo kino Vesmír? Tak přesně tomu chce město zabránit, a proto v příštím roce dojde k jeho digitalizaci. Ta mimo jiné umožní, že v Trutnově budou moci lidé chodit i na filmy promítané ve formátu 3D.

Jak řekl Libor Kasík, ředitel Společenského centra Trutnovska pro kulturu a volný čas Uffo: „Od roku 2013 budou filmy distribuovány pouze v digitální formě, tedy na harddiscích. Už letošní rok byl přechodový, řadu snímků nebylo možné získat na klasickém filmovém materiálu,” konstatoval Kasík, který sdělil, že o situaci se dozvědělo také zastupitelstvo města.

„Když jsme se dozvěděli, kdy skončí distribuce filmů na filmovém pásu, začali jsme věc řešit a o plánu digitalizace řekli zastupitelstvu. Bez finanční pomoci města by k ní totiž nedošlo,” vysvětlil.

Podle Kasíkových slov přijde přechod na 4,5 milionu korun, část peněz je možné získat z dotace Státního fondu pro kinematografii. „Dotaci by mělo získat každé kino, které o ni požádá. Její celková výše by se pak pohybovala od 400 do 700 tisíc právě podle počtu přihlášených biografů. Od města bychom pak potřebovali zhruba 4 miliony, které máme v případě, že získáme dotaci, přislíbené,” uvedl.

Pro digitalizaci je nutné nakoupit speciální vybavení. „Jedná se o systém s digitálním projektorem, dále zařízení, k němuž lze připojit harddisk, reproduktory a další,” uvedl Kasík.

Přestože k přechodu dojde až během roku 2012, diváci do té doby rozhodně nebudou ochuzeni. „Máme dopředu nasmlouvané nějaké filmy. I tak doufáme, že digitalizace diváky přiláká. Je dobře, že díky tomu budou moci lidé v Trutnově chodit i na filmy ve 3D formátu. Navíc tuto techniku lze přenášet,” poznamenal Kasík a dodal: „Víme, že návštěvnost kina je problematická, v budoucnu chystáme kroky, které by měly lidi zpátky do Vesmíru nalákat. Jsme si také vědomi, že budova kina by potřebovala rekonstrukci, ale na tu zatím nejsou finanční prostředky.”