Zakázka na opravu dvou silnic, kterou vypsalo bývalé vedení Libereckého kraje, byla chybná. Zvýhodnila vítězný Metrostav a ostatní firmy kvůli nesmyslně vypsaným kritériím poškodila. Konstatovali to auditoři Regionální rady regionu soudržnosti, která projekty předfinancovává. Kraji napařila pokutu 6,8 milionu korun. Ten ji ale chce vymáhat na firmě Aveza, která zakázky pro kraj smluvně administrovala a je za pochybení tudíž zodpovědná.

Jednalo se o projekty již dávno rekonstruovaných silnic Kokonín Bratříkov a Luhov Postřelná. Výběrové řízení na dodavatele obsahovalo tak závažné chyby, že celá zakázka byla ovlivněná. Například kritéria na délku uzavření silnice byla nadsazená ceně, takže nakonec mohla vyhrát firma, která byla o 4 miliony dražší než nejlevnější nabídka. „Upozorňovali jsme na to od počátku, že zakázka je zmanipulovaná. Jenže ČSSD nás neposlouchala, v pohodě nás tehdy převálcovali. A dnes se ukázalo, že jsme měli pravdu," konstatoval hejtmanův náměstek pro ekonomiku Marek Pieter (SLK).

Kraj nyní vyzval Avezu, aby udělenou pokutu zaplatila. Ve smlouvě totiž stojí, že je za správnost zakázek zodpovědná. Zkontaktovat se s touto firmou ale nesvedli představitelé kraje, ani novináři.

„Sankci za nesplnění dotačních podmínek už jsme zaplatili a teď čekáme, jestli se Aveza přihlásí k zodpovědnosti. Vyzvali jsme je k tomu dopisem, ale zatím se nám nikdo neozval a s nikým jsme nemluvili," přiznal Vladimír Mastník (SLK), radní pro dopravu.

Pokud Aveza pokutu do měsíce neuhradí, přistoupí Liberecký kraj k jejímu soudnímu vymáhání. Bývalý radní pro dopravu Martin Sepp, za jehož vlády byla zakázka vysoutěžena, již není členem ČSSD a redakci se jej nepodařilo kontaktovat. Zprávy o tom, kde se nachází a jaké má soukromé telefonní číslo, nedokázal Deníku sdělit ani krajský manažer ČSSD. Sepp je současně vyšetřován policií za pobírání odměn v dozorčí radě společnosti Silnice LK.

Po zkušenosti s Avezou už kraj dál nebude výběrová řízení a zakázky řešit prostřednictvím cizích firem. „Bylo to špatně od začátku, že se na to najímala firma. Kraj má své úředníky, kteří to zvládnou. Dnes už zakázky administruje samostatný odbor," doplnil Marek Pieter.

Aveza firma skloňovaná v kauze Rath

Administrátor veřejných zakázek, firma Aveza, dříve pracovala pro Středočeský kraj. Tehdy ještě pod názvem Erinyes se spolupodílela na organizaci tendru na opravu Buštěhradského zámku. Tu vyhrála nechvalně známá Konstruktiva Branko, napojená na trio obviněných Pancová, Kott a Rath. Rovněž řešila zakázky pro nemocnice, kde většinu tendrů vyhrála firma Hospimed, jejíž majitel, Jindřich Řehák, je policií obviněn z poskytnutí úplatku 12 milionů exposlanci a Rathovu komplici Petru Kottovi. Majetkově i personálně byla Aveza propojena s firmou ML Compet, jejíž členové byli zadrženi policií. V orgánech ML Compet figuroval Miroslav Lepil, předseda ČSSD v Praze-východ a pravá ruka Davida Ratha.