V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice, záchranáři ale nevylučují, že brzy vyhlásí vyšší stupeň lavinového nebezpečí. Horská služba o tom dnes informovala na svých webových stránkách.

Horská služba uzavřela stezku vedoucí přes Kotel kvůli tomu, že prochází lavinovým katastrem se zvýšenou možností sesuvu masy sněhu. „Vyzývám běžkaře a pěší turisty, aby se tam vůbec nevydávali,“ uvedl zástupce náčelníka krkonošské horské služby Pavel Jirsa.

Záchranáři také upozorňují na možnost samovolného sesuvu sněhu ve volném terénu na svazích o vyšším sklonu než 15 stupňů, v takových místech je i možnost pádu sněhu na turistické stezky. „Opět se to týká míst, kde cesta prochází lavinovým katastrem. To ale turisté poznají, protože všude jsou tyto lokality označeny cedulemi s upozorněním a telefonním číslem na Horskou službu,“ uvedl Jirsa.

Na hřebenech Krkonoš připadlo v noci na dnešek zhruba deset centimetrů sněhu, celkem na hřebenech leží 165 centimetrů. Záchranáři upozorňují turisty a bežkaře, aby se v žádném případě nepohybovali mimo vyznačené trasy. „Přibývá další sníh, viditelnost je špatná, a jakmile se kdokoliv vydá do volného terénu, ztrácí orientaci a zapadne,“ uvedl Jirsa. Minulý týden horská služba v Krkonoších vyhlásila čtyři pátrací akce a několikrát vyprošťovala běžkaře z nepřístupného terénu. „Naštěstí jsme ve většině případů byli s hledanými v kontaktu mobilním telefonem,“ uvedl Jirsa.

Kvůli přívalům sněhu a silnému větru může být v hřebenových partiích hor zaváté tyčové značení, horská služba však značení pravidelně kontroluje a v rizikových místech se ho snaží doplňovat.