Na horním Labi byla v neděli ráno hladina vody vysoká kolem 170 centimetrů, první povodňový stupeň přitom začíná na 165 centimetrech. Průtok se pohyboval kolem dvaadvaceti kubíků za vteřinu. Ve srovnání s historickými povodněmi v tomto místě nešlo o nijak extrémní čísla, například v roce 2006 byl průtok Labe ve Špindlerově Mlýně 168 kubíků za sekundu. Kolem desáté hodiny Labe na horním toku kulminovalo a začalo opadávat

Dobrou zprávou pro východní Čechy je, že se déšť přesouvá na Moravu a Slezsko. Oblačnost se začíná protrhávat a v některých místech kraje už přestalo úplně.

V neděli ráno začala rychle stoupat i hladina řeky Metuje, v Krčíně se během dopoledne blížila k prvnímu stupni. Aktuální průtoky na řekách ve východních Čechách najdete ZDE .

Podobná situace nastala i na řece Orlici v Týništi nad Orlicí, kde hladina za pouhou hodinu stoupla o osm centimetrů. Stejně se dá hovořit o Divoké Orlici v Orlickém Záhoří, kde po 11. hodině už první stupeň hladiny řeky také překročil, i zde však jen mírně a odpoledne začalo klesat.

Výstrahu ze soboty meteorologové sice prodloužili, ale nezpřísnili - ZDE.

Deštivé počasí. Ilustrační snímek
Meteorolové varují Východočechy před vydatnými dešti, nevylučují vzestup hladin

Podle Povodí Labe se zvolna zvyšuje zaplnění zásobního prostoru některých přehrad, například vodních děl Labská a Les Království na Labi, Hamry a Seč na Chrudimce, Pastviny na Divoké Orlici a Pařížov na Doubravě.

Podle sledování Českého hydrometeorologického ústavu za posledních 24 hodin spadlo nejvíce srážek zejména v Krkonoších, na Jesenicku a Vysočině. Na několika stanicích to bylo i přes 60 mm. Dobrou zprávou pro východní Čechy je, že se déšť přesouvá na Moravu a Slezsko. Oblačnost se začíná protrhávat av některých místech kraje už přestalo úplně.

Po výrazných srážkách a kvůli podmáčené půdě začaly padat stromy. Například v Pardubickém kraji od půlnoci do nedělního rána vyjeli hasiči z tohoto důvodu hned znovu. V Pardubickém kraji evidují za sobotu šest těchto výjezdů, dnes do 11:00 už 13. Přibývá také zásahů v Královéhradeckém kraji. 

"Za zmínku stojí událost, ke které došlo ve Dřenicích na Chrudimsku k pádu stromu a následnému poškození zaparkovaných vozidel. Velký pozor si dávejte také na silnicích. Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Na silnici je snížená viditelnost a hrozí aquaplaning,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Kvůli dalším dešťům přibývá technických zásahů v Královéhradeckém kraji. Hasiči vyjížděli například do Náchoda Bělovsi k pádu stromů na vozidla.