Jedenadvacetiletý Petr Kocourek z Trutnova oslovil odbornou porotu snímkem Labutí královna. Zvítězil s ním v kategorii Příroda v Praze. „Pořídil jsem ho u Vltavy na Janáčkově nábřeží. Vůbec mě tehdy nenapadlo, že bych za to mohl dostat nějakou cenu,“ přiznává.

Plánoval si takový snímek už dřív, nebo to bylo dílo okamžiku?
Že bych ho plánoval dlouhodobě, to ne. Ale když jsem ten den přišel na náplavku, měl jsem hned jasno. Zajímavě se tam lámalo světlo, které zapadalo přes most. Proto je půlka fotky osvětlená a druhá ve stínu. V tu chvíli jsem věděl, že chci labuť na vodě právě takhle vyfotit a že by to mohlo dopadnout. 

Ze snímku není zcela zřejmé, kdy vznikal…
Ano, není to poznat. Je to v zimě.

Jak ses dozvěděl o soutěži Czech Nature Photo?
Na internetu jsem si všiml, že je to soutěž určená pro fotografy přírody. Tak jsem se přihlásil.

A vyhrál. Překvapilo tě to?
Mě překvapilo už to, že jsem byl nominovaný mezi tři nejlepší. Prvního místa si samozřejmě cením. Je pro mě důkazem, že má smysl ve focení pokračovat, a že ve mě snad trochu talentu je.

Čím tě za prvenství odměnili?
Dostal jsem certifikát a peníze. Všechny šly hned do nové výbavy. Fotku labutě jsem totiž pořídil začátečnickou zrcadlovkou Nikon D3300. Díky penězům ze soutěže jsem přešel na profesionální Nikon D750.

Co na prvenství říkali rodiče?
Byli to samozřejmě oni, kteří mě v tom koníčku od počátku podporovali. Bez nich by to určitě nešlo. Maminka je moje velká fanynka. To, že jsem vyhrál Czech Nature Photo už samozřejmě ví díky ní celý Trutnov. :)

Fotograf Petr Kocourek.Jak ses vlastně dostal k focení?
Impuls mi dal spolužák z trutnovského gymnázia Filip Maňhal. Fotil asi dva roky, mě to zaujalo natolik, až jsem si řekl, že by mě to taky bavilo. Začal jsem v osmnácti jako samouk.

Specializuješ se pouze na přírodu?
Rád fotím přírodu, u ní jsem začal. Nyní jsem ale vytvořil projekt, ve kterém fotím pražské ulice na klasický černobílý kinofilm.

Co z přírody fotíš nejradši?
Přes týden jsem na studiích v Praze, takže to fotím hlavně pouliční snímky. O víkendech buď přírodu v okolí Prahy, nebo když jsem doma, tak přírodu tady v Krkonoších a nejbližším okolí. Hodně se mi líbí okolí Luční boudy, Obří důl a Modrý důl. To jsou hodně pěkná místa na focení.

Ukazuješ snímky přátelům?
Mám účet na instagram a vlastní webové stránky. To pro prezentaci stačí. Nemám ještě tolik dobrých fotografií, abych mohl pořádat vlastní výstavu. J

Kdo je tvým vzorem?
Daniel Řeřicha, Martin Rak, Michal Balada a hlavně britský fotograf Thomas Heaton.

Kam by ses nejradši vydal s foťákem, kdybys nebyl omezený časem a penězi?
Island, Norsko nebo třeba Patagonie. Podle snímků na internetu mi přijdou ta místa hodně sympatická. Hodně sympatické jsou mi hory, v létě i v zimě. 

Co budeš dělat dál?
Pokračovat ve studiu oboru Mezinárodní teritoriální studia na Karlově univerzitě. Přemýšlím ale také o žurnalistice. A protože živit se focením krajinek je hodně obtížné, mám v plánu i focení svateb a rozjednané mám i produktové focení.