Zatímco v minulosti diváci museli za mushery do hor, letošní start i cíl závodu bude mnohem dostupnější. „Získali jsme nové zázemí v Hotelu Harmonie u vrchlabského letiště, takže to bude pro diváky velmi atraktivní. V minulosti závod startoval z méně přístupných míst, kde návštěvníci kolikrát ani nemohli zaparkovat,“ sdělil ředitel akce a zároveň vítěz posledních tří ročníků Radek Havrda. Oproti loňsku se navíc zvýšil i počet účastníků. Přihlášeno je zatím 22 týmů, jež podle tradice tvoří musher, psí spřežení a běžkař. „Uvidíme, jestli všichni přijedou, ale myslím si, že kolem dvaceti spřežení by se letos mohlo zúčastnit,“ naznačil ředitel. Závodu také přeje počasí, sněhové podmínky jsou ideální.

Během čtyř dnů musejí psi zvládnout 160 kilometrů. Závod aktéry mimo jiné zavede na Klínové a Tetřeví boudy, Lučiny nebo na Klecandu. Specifikem je, že tým dvě noci bivakuje v horském srubu, musher proto na saních veze jídlo pro sebe i běžkaře, krmivo pro psy, stan a vybavení. Soutěž odstartuje ve čtvrtek od 17.30 desetikilometrovým prologem v okolí vrchlabského letiště. Nový šampion bude znám v neděli odpoledne.

Letošní „Ledovka“ slibuje dramatickou podívanou. Radek Havrda v doprovodu lyžaře Jiřího Suchého bude útočit už na čtvrtý titul v řadě a pokusí se tak vyrovnat historický rekord Jana Chluma. Jak vlčický musher sám přiznává, nebude to vůbec snadné. „Hodně psů mám zraněných, proto budu muset nasadit i ty, kteří minulé závody nejeli. Snažím se ještě dotrénovat a zjistit, kteří psi jsou schopni to dát,“ poznamenal mezinárodně ostřílený borec. O čtvrtý titul bude usilovat i Havrdův nejvážnější konkurent Jiří Vondrák.

Ledová jízda se s přestávkami jezdí už od roku 1985. Je věnována památce tragicky zesnulého polárníka Václava Vojtěcha (1901 – 1932), který jako jeden z prvních Čechů začal jezdit s tažnými psy.