Lanovkou se loni svezlo 246 885 turistů, což je nejvíce za poslední tři roky. Provozní náklady se oproti roku 2019 zvýšily o jednu třetinu.

Z dozorčí rady byli odvoláni na čtvrtečním zastupitelstvu Zdeněk Virt, Jan Ivanko a Jiří Brož. Předsedou dozorčí rady byl bývalý místostarosta Pece pod Sněžkou Zdeněk Virt, který v dozorčí radě působil dvacet let. Předsedou byl od roku 2011, kdy město získalo kompletně zpět do vlastnictví lanovku na Sněžku a drží od té doby 100 procent akcií.

Proti způsobu odvolání dozorčí rady se vymezili zastupitelé ODS a SNK Sněžka, kteří mají v devítičlenném zastupitelstvu čtyři mandáty. Otevřeně to kritizoval bývalý dlouholetý starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek, který stál v čele horského střediska posledních 20 let. Tomášek je předsedou představenstva Lanové dráhy Sněžka.

Gratulace se jen hrnuly. Poté, co byla Ilona Karlíková (vpravo) zvolena starostkou Pece pod Sněžkou, jí gratulovali její známí.
Velké změny v Krkonoších. Peci vládne žena, nového starostu mají i Janské Lázně

„Důvodem odvolání dozorčí rady byla změna ve vedení města,“ vysvětlila během zastupitelstva plnému sálu ve Velké Úpě starostka Pece pod Sněžkou Ilona Karlíková (SNK Velká Úpa - Pec pod Sněžkou). Do nové dozorčí rady Lanové dráhy Sněžka byli zvoleni podnikatel v gastronomii Michal Havel z Velké Úpy, člen zastupitelstva Martin Kodet (SNK - Tady jsme doma) a dosavadní člen dozorčí rady Jiří Brož. Funkční období dozorčí rady je pětileté.

„Myslím, že je dobře, když po nějaké době přijde změna, která přivede něco nového,“ doplnila Karlíková. Pec pod Sněžkou musí také řešit ožehavou situaci v základní škole, kde v květnu rezignovala ředitelka Dita Mrázková a odchází několik učitelů.

„Neupírám zastupitelstvu právo měnit orgány svých společností. Čtyři členové zastupitelstva se ale dozvěděli složení nové dozorčí rady zhruba hodinu před konáním zastupitelstva. Nebylo nám umožněno se k tomu vyjádřit, někteří kolegové ani nové členy neznají,“ popudilo Tomáška.

„Proti navrženým členům dozorčí rady nic nemám. Je ale precedens, který se v Peci dosud nestal, aby tak závažné rozhodnutí, jako odvolání celé dozorčí rady a jmenování nové nebyla projednáno se všemi členy zastupitelstva,“ dodal bývalý starosta Pece pod Sněžkou.

Alan Tomášek byl starostou Pece pod Sněžkou dvacet let.
Starosta Pece Tomášek skončil po dvaceti letech. Chtěl ukončit svoji dehonestaci

Petr Martinov z ODS navrhl zvýšit počet členů dozorčí rady ze tří na pět a jmenovat do dozorčí rady Zdeňka Horáka. Jeho návrhy nezískaly nadpoloviční počet hlasů. Radniční koalice totiž má v zastupitelstvu o jeden mandát více.

„Nebylo nám umožněno nominovat svého člověka do dozorčí rady. Jména nových členů dozorčí rady jsme se dozvěděli v den zastupitelstva. Bylo by spravedlivé, aby byl za každý subjekt nominován jeden člověk, protože dozorčí rada je nejvyšší orgán společnosti, má v péči majetek města. Máme obavy, aby to fungovalo správně,“ řekl Petr Martinov z ODS.

Podle předsedy představenstva Alana Tomáška přinesla nová lanovka Peci pod Sněžkou do rozpočtu od roku 2013 zhruba 290 milionů korun. „To považuji za úspěšné vedení firmy. Pro odvolání dozorčí rady nevidím důvod. Není v pořádku, že jsme se to nedozvěděli, je to nepochopitelné,“ zlobil se Tomášek.

Nová starostka Pece pod Sněžkou Ilona Karlíková.
Ze statku a zubní ordinace na radnici. Bude to velká změna, tuší noví starostové

Starostka Pece pod Sněžkou Ilona Karlíková připomněla, že úkolem dozorčí rady je dohlížet na výkon působnosti představenstva a činnosti společnosti. „Město Pec jako jediný akcionář společnosti může dohlížet na činnost společnosti pouze prostřednictvím dozorčí rady. Volí a odvolává členy představenstva,“ připomněla nová starostka.

Znamená to, že dozorčí rada může odvolat představenstvo, jehož předsedou je bývalý starosta Alan Tomášek. Dalšími členy představenstva jsou bývalý dlouholetý náčelník lanové dráhy Jiří Martinec a Alois Thamm.

Sněžka se plní turisty v červnu, vrací se zahraniční návštěvníci.
Další zdražení. Cesta lanovkou na Sněžku bude stát o prázdninách šest stovek

Občané Pece pod Sněžkou vnímají, že situace v horském středisku se vyhrotila. „Pec je rozhádaná. Lanovka je přitom pro město zlatá slepice,“ řekl na zastupitelstvu boudař Libor Konkolský.

Komunální volby v Peci pod Sněžkou byly extrémně vyrovnané, čtyři z pěti kandidujících sdružení dostaly po dvou zastupitelských mandátech. Po dvaceti letech skončil v pozici starosty Alan Tomášek (SNJ Sněžka), novou starostkou byla zvolena Ilona Karlíková (SNK Velká Úpa - Pec pod Sněžkou).