„Testy začaly během pondělí a probíhat budou i v následujících dnech, v tomto směru má být vše hotové do konce listopadu. Pak budeme směřovat žádost k Drážnímu úřadu o povolení předčasného provozu. První cestující by měli do čtyřmístných kabin nastoupit 20. prosince," uvedl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek. Včerejší zkoušky probíhaly pouze ve spodním úseku, na horním nebyl provoz kvůli nepříznivému větru možný. Přestože Pec je horské středisko, sudy sem neputovaly z nižších poloh, ale z ještě mnohem větší nadmořské výšky. Pivo Paroháč se totiž vaří na Luční boudě.

S novou lanovkou bude vyšší jízdné

Nová lanovka na Sněžku, která v pondělí začala podstupovat zátěžové zkoušky, by měla být pro veřejnost zprovozněna před Vánocemi. Jízdné proti staré lanovce zdraží asi o deset procent na 210 korun, zpáteční jízdenka bude stát 390. Zdražení radnice v Peci pod Sněžkou, jíž lanovka patří, zdůvodnila inflací a tím, že se cena neměnila několik let. „Ubytovaní v Peci ale budou mít na takzvanou kartu hosta slevu na jízdném 20 procent," dodal starosta Alan Tomášek. Místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry má lanovka komfortnější kabinky, všechny bezbariérové. Hodinová kapacita zůstane na 250 lidech, lanovka by však měla lépe odolávat větru. Lanovka za 300 milionů korun měla být původně hotová až v dubnu.

Dvouúseková osobní visutá jednolanová dráha oběžného systému

Nová lanovka na Sněžku je ze stavebního hlediska hotová. Proto se již nyní mohlo začít s testováním celého zařízení, jehož úplný název zní Dvouúseková osobní visutá jednolanová dráha oběžného systému s odpojitelnými čtyřmístnými kabinkami a třemi nástupními stanicemi. Jejich nadmořská výška je v Peci 829, na Růžové hoře 1339 a na Sněžce 1588 metrů nad mořem. Šikmá délka prvního úseku je 1747 a druhého 1969 metrů s 19 a 17 podpěrami. Vzdálenost mezi kabinami je 288 metrů a doba jízdy 5,49 a 8,24 minuty.