"Ve čtvrtek jsme doladili motor, aby byl v souladu se stávajícím zařízením. Proběhly také zkoušky brzd. Vše funguje tak, jak má. Až to počasí dovolí, pojedeme. Horní úsek lanovky byl kvůli poruše motoru mimo provoz čtyři týdny," řekl ČTK vedoucí provozu lanové dráhy Jiří Špetla.

Lanovka má dva úseky, které se setkávají v mezistanici na Růžové hoře. Každý úsek má svůj motor, oba motory za normální situace fungují ve stanici na Růžové hoře. Motor dolního úseku se porouchal v pondělí 29. ledna. Technici vzhledem k tomu, že je dolní úsek častěji v provozu, na něj přemístili funkční motor z horního úseku lanovky. V úterý 30. ledna po výměně motorů se dolní úsek opět rozjel.

Areál Mladé Buky bojuje s velkou oblevou, zatím ale zůstává v provozu.
Vlekaři v Krkonoších chtějí udržet provoz sjezdovek až do Velikonoc

Náhradní motor pochází z Harrachova ze starší lanové dráhy. Odborná firma náhradní motor repasovala a vyzkoušela. V pátek 23. února motor vyvezlo nákladní vozidlo a rolba do mezistanice. Technici jej poté instalovali a "vyladili", aby byl ve shodě se zařízením lanovky.

"Porouchaný motor je nyní v opravě, zpět by měl být na přelomu května a června. Opravený motor technici vrátí na dolní úsek a motor dolního úseku projde revizí a repasem v odborné firmě," informoval Špetla.

Podle něj lanovka na tržbách kvůli technické odstávce výrazně netratila. Horní úsek v únoru bývá běžně v provozu několik dnů. "Kdyby k poruše nedošlo, stejně bychom na horním úseku jeli v únoru jen asi osm dnů, počasí by nám stejně nepřálo," konstatoval vedoucí provozu lanové dráhy. Aktuální informace o provozu jsou na webu.

Sněžka
Výstraha od Horské služby: Na Sněžce a v jejím okolí je zledovatělý terén

Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky bylo ráno na nejvyšší české hoře okolo nuly, ale pocitová teplota kvůli silnému větru výrazně nižší, a to minus devět stupňů Celsia. Vítr dosahoval v nárazu rychlosti přes 118 km/h, tedy síly orkánu. Hranice orkánu činí 117,7 km/h. Sněžka s výškou 1603 metrů ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry a klima na ní je navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Často neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.

Když je horní úsek lanovky mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru.

V Krkonoších stále platí první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. Na hřebenech je 130 až 150 centimetrů vlhkého až mokrého sněhu, informovala na svém webu Horská služba Krkonoše.

Kabinová lanovka je po kompletní výměně v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Současné zařízení nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček.