Letní sezóna krkonošských lanovek začíná – cestou za sněhem. Na Sněžce, Černé hoře, Hnědém vrchu i Portáškách je stále hodně bílo.

Koloběh turistických sezón je ale neúprosný a prodleva nemůže být příliš dlouhá. Navíc, když význam letních sezon po ne úplně podařených zimách roste. Proto všechna horská střediska lákají. Na nový bike park, nové trasy dolů i nahoru, lanovkový pas či hřiště u stanic.

„Letní pas funguje podobně jako skipasy v zimě. Jde o časovou jízdenku na lanovky a autobus. Turisté si ho mohou koupit na jeden den až týden a v tomto čase ho bez omezení používat na čtyřech našich lanovkách i v autobuse," upřesnil Petr Hynek, ředitel SkiResortu Černá hora – Pec.

Skiareál Rokytnice nad Jizerou dnes otevírá zbrusu nový bike park. A směr je jasný, tři trasy v celkové délce pěti kilometrů jsou navržené a postavené tak, aby pokryly co nejširší skupinu jezdců.

Lanovka bude měsíc jezdit jen o víkendech, od června každý den.

Technickou údržbu už zabalili v Harrachově, letní sezóna začala včera. Zasněžená Čertova hora ale vypadá jakou uprostřed zimy.

Skiareál v Herlíkovicích plánuje zahájit sezónu první víkend v červnu. Až na jednu výjimku. Ve svátek 8. května se koná tradiční Výstup na Žalý a komu se nechce zdolávat kopec pěšky, může využít právě zdejší sedačky.

Největší zájem je ale vždy o lanovku na Sněžku. Ta celý duben jezdila jen o víkendu, od dneška se její kola budou točit denně.

„Lanovky využívám, ale jen pro cesty dolů. Do kopce to zvládám, špatně se mi chodí dolů, kolena už bolí. Tak se svezu. I to je zajímavý zážitek," podotkl Jiří Kreisl z Trutnova, který i v pokročilém věku rád putuje po horách.

Letní provoz lanové dráhy Medvědín ve Špindlerově Mlýně začal včera, nová šestisedačka ze Svatého Petra se rozjede 27. května.

Letní provoz krkonošských lanovek:

Lanovka Sněžka: od dneška denně od 8 do 18 hodin
Černohorský express, Janské Lázně: o víkendu 30.4. a 1.5., od 7.5. denně do konce října
Hnědý vrch, Pec pod Sněžkou: v květnu víkendy, v červnu víkendy, od 13.6.do konce srpna denně, září, říjen víkendy
Saxner, Černý Důl: červenec srpen – denně
Portášky, Velká Úpa: květen až říjen denně
Medvědín, Špindlerův Mlýn: od dneška denně
Svatý Petr, Špindlerův Mlýn: od 27. května
Herlíkovice, Vrchlabí: 8. 5. Výstup na Žalý, pak červen víkendy, červenec a srpen denně, září víkendy
Horní Domky, Rokytnice: květen víkendy, od června denně