Období po ukončení letní sezony a před zahájením zimní sezony využívá Skiareál Špindlerův Mlýn k pravidelné údržbě a kontrole technického stavu všech lanovek a vleků. Zatímco lanovka ve Svatém Petru bude v provozu o víkendech do 20. listopadu, z běžného provozu je aktuálně odstavena lanová dráha na Medvědín, na které probíhá velká předsezonní údržba. „Kvůli intenzivnímu provozu této lanovky v uplynulých obdobích jsme si na ni letos vyhradili více času. Znovu se rozjede až se začátkem zimní sezony,“ vysvětlil ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš.

V těchto dnech se pracuje na opravě kladkových baterií na trase lanové dráhy Medvědín. „Při ní se vyměňují opotřebené díly - konkrétně gumové bandáže, ložiska kladek, čepy a kluzná pouzdra kladkových baterií. Kontroluje se také kabeláž a funkce zabezpečovacího systému pro kontrolu polohy lana. Další údržby a kontroly provádíme ve stanicích lanových drah, kde se soustředíme na hlavní pohon a nouzový pohon lanovky, na brzdy, napínání, kontrolu vozů a spínacích aparátů,“ konkretizoval jednotlivé činnosti Hroneš.

„Při předsezonní údržbě musí být vše připraveno tak, aby během sezony nebyly nutné žádné opravy, a průběžně jsou prováděny již jen předepsané kontroly,“ zdůraznil ředitel špindlerovského Skiareálu.

Špindlerův Mlýn v lednu znovu zažije atmosféru Světového poháru v alpském lyžování.
Špindlerův Mlýn už vyprodal tribunu na Světový pohár, s prodejem skipasů vyčkává

Cestující nahradí železné závaží

Pravidelnou podzimní odstávku zahájila v úterý Lanová dráha Sněžka, která bude jezdit až do 9. prosince pouze o víkendech a 17. a 18. listopadu. Lanovka má dva úseky. První vede z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu, druhý z Růžové hory na Sněžku. „Údržba probíhá na obou úsecích lanovky. Promazáváme rolny, kontrolujeme lana nebo posuvný systém kabin ve stanicích. V těchto dnech se provádí diagnostika ložisek motorů, převodovek i poháněcích a vratných kotoučů. Koncem listopadu budeme kontrolovat čepy baterií na prvním úseku lanovky u prvních dvou sloupů. Baterie se snesou na zem, čepy se demontují a proběhne defektoskopická kontrola,“ popsal situaci náčelník Lanové dráhy Sněžka Jiří Špetla.

Návštěvníci hor využili o prodlouženém víkendu kabinkovou lanovku z Janských Lázní na Černou horu. V provozu bude opět 12. listopadu.
O prodlouženém víkendu plno, teď odstávka. Lanovky si dají pauzu před zimou

Detailní kontrolou projde také zařízení, které drží kabiny s cestujícími na laně. „Úchyty kabin se rozeberou na jednotlivé díly, externí firma je zrentgenuje a zkontroluje jejich stav,“ upřesnil Špetla.

Podzimní proces údržby završí na Lanové dráze Sněžka zkoušky brzd, při kterých se místo cestujících objeví v kabinách železné závaží.

Náhradní díly pořizují dvakrát

Horní úsek lanovky prošel loni v listopadu přestavbou, aby se zlepšily její jízdní vlastnosti. Byla odstraněna podpěra číslo 17 ve vrcholovém úseku a podpěru číslo 18 stavbaři zvýšili o 2,7 metru. Tím docílili většího přítlaku lana na kladky podpěry. Byla to největší investice během devíti let od modernizace Lanové dráhy Sněžka.

Vrtulník odstranil z lanovky na Sněžku jednu z podpěr ze vrcholové části. Další se rozebrala a zvýšila téměř o tři metry.
FOTO: Manévry na Sněžce. Podívejte se, jak vrtulník odstranil podpěru lanovky

„Tato úprava pomohla, měla svůj účel. Lano jede v ose, i když fouká. Provoz je bezpečnější, kladky se tolik neopotřebovávají. Nicméně pořád platí, že máme limity, kdy můžeme jezdit. K tomu dochází v situaci, pokud je vítr silnější než 60 kilometrů v hodině. To se nezměnilo,“ uvedl náčelník Lanové dráhy Sněžka.

Podle Špetly se podobně jako v jiných oborech také v lanovkářství projevily pozdní dodávky náhradních dílů. „Je to jako všude, dodací lhůty jsou delší. Není to ale zásadní problém. Snažíme se mít na skladě díly, u kterých víme, že se mění častěji. Máme je pro jistotu dvakrát a vytváříme si zásobu. Naučili jsme se objednávat víc dopředu,“ řekl.

Sněžka se plní turisty v červnu, vrací se zahraniční návštěvníci.
Další zdražení. Cesta lanovkou na Sněžku bude stát o prázdninách šest stovek