Kompletně zasypala jednu ženu, která v noci na pondělí zemřela ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Uvedla to v pondělí Horská služba. Pětatřicetiletá žena pocházela z Mělnicka, stejně jako tři muži, kteří ji doprovázeli na skialpinistické túře u Martinovy boudy. Policisté je podezírají z porušení nařízení o omezení pohybu.

Podle člena Horské služby Krkonoše Pavla Cingra následně došlo k pádu sekundární laviny z vedlejšího žlabu, která se řítila na záchranáře. Všichni, včetně psů, stačili včas utéct do bezpečí.

Rovněž lavinu, která se sesunula v neděli v 11 hodin v Bialym Jaru nad Karpaczí, uvolnili dva skialpinisté. Těm se podařilo z masy sněhu vyjet.

Horská služba Krkonoše
VIDEO: Pád laviny má svou oběť, skialpinistka z Mělnicka podlehla zraněním

"Před sjezdem však viděli na cestě, která lavinovým svahem prochází, nějaké turisty. Nebylo tedy jasné, jestli je v lavině někdo zasypaný. Celé laviniště proto bylo prohledáno za pomoci lavinových psů, vyhledávačů a Recco systémem. Zároveň probíhalo sondování celého prostoru spodní části sesuvu pod cestou," upřesnil Pavel Cingr, lavinový specialista Horské služby s tím, že výsledek pátrání byl negativní.

Do obou akcí se zapojilo 111 profesionálních i dobrovolných záchranářů Horské služby ČR.

Zatímco žádost o pomoc od polských záchranářů dostala česká Horská služba v neděli v 11.40 a poslala do akce členy z okrsků středních a východních Krkonoš, už ve 13.50 dispečink Horské služby dostal hlášení o pádu další laviny pod sedlem nad Martinovkou v části Czarny Kociol (Černý kotel) Jagniatskowski na polské straně Krkonoš.

"Lavinu uvolnila skupina skialpinistů z ČR. Došlo ke kompletnímu zasypání jedné ženy. Skialpinisté neměli žádnou lavinovou výbavu. Okamžitě jsme zorganizovali přesun psovodů z Bialyho Jaru na druhou lavinovou nehodu pomocí vrtulníku zdravotnické záchranné služby. Zároveň byly aktivovány okrsky Horských ze západních Krkonoš,“ řekl k další akci Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.

Na místo se rychle přemístili také záchranáři, kteří ukončili práci na první lavině, a další členové Horské služby z Harrachova a Rokytnice nad Jizerou. "Pomocí vrtulníku Letecké záchranné služby se relativně rychle na místo dostali psovodi, kteří okamžitě začali pátrat po zasypané skialpinistce. Po dvaceti minutách pes označil místo. Po vykopání jsme začali společně se záchranáři zdravotnické záchranky resuscitovat," popsal situaci Pavel Smejkal, šéfpsovod Horské služby Krkonoše.

Zásah Horské služby u nedělní spadlé laviny v Krkonoších
Pětatřicetiletá skialpinistka, kterou zasypala lavina, byla z Mělnicka

Vzápětí došlo k pádu sekundární laviny z vedlejšího žlabu, která se řítila na horské záchranáře.

V Krkonoších platí v těchto dnech 2. stupeň lavinového nebezpečí, které Horská služba označuje jako mírné. "Lavinové lokality jsou řádně označeny. Na cestách procházejících katastrem je varování. Všem doporučuji pozorně sledovat aktuální lavinovou předpověď a používat kompletní lavinovou výbavu, tedy lavinový vyhledávač, sondu a lopatu, případně lavinový batoh. Neméně důležité je umět lavinovou výbavu rychle a správně použít," zdůraznil náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.