„Teploty se pohybují na hřebenech hor lehce pod 0 stupni Celsia, srážky jsou sněhové, pod 1000 metrů nad mořem smíšené. Sněhová pokrývka je vlhká až mokrá s klesající nadmořskou výškou až podmáčená. Během dne se bude oteplovat a srážky budou dešťové i na hřebenech hor. Mohou se tam vyskytnout laviny z mokrého sněhu. Jejich uvolnění je možné již při malém dodatečném zatížení a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu,“ komentuje situaci na svých internetových stránkách krkonošská horská služba.

Déšť a tání sněhu zaplnily v minulých dnech koryta potoků a řek v Královéhradeckém kraji a záhy se zvýšila i hladina Labe a Orlice na soutoku v Hradci Králové. Mezi Týništěm nad Orlicí a krajským městem se voda rozlila na okolní louky.
VIDEO: Orlice se vylila z břehů. Zaplavila louky i silnici. Stouply i další řeky

Na ledovou krustu napadlo k dnešní sedmé hodině ráno za posledních 24 hodin 35 centimetrů nového sněhu, za posledních 48 hodin to bylo 55 centimetrů a za poslední tři dny napadlo 95 centimetrů sněhu.

„Za poslední sněžení napadlo 125 centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným jihozápadním a severozápadním větrem.

Sníh se vlivem větru ukládá na závětrných svazích, v odtrhových zónách a ve žlabech, zde se tvoří sněhové desky,“ doplňují horští záchranáři.