Propagační skládačka ze 30. či 40. let 19. století říká: „Příteli, znáš vůbec to krásné slovo Krkonoše? Jež v Tobě přímo vzbuzuje touhu po odpočinku? A nevíš, že právě uprostřed těchto nádherných hor se skrývají místa, malá, ale krásná lázeňská a zároveň turistická, kde Ti příroda poskytne vše, po čem právě toužíš? Když do Krkonoš přijedeš a rozhlédneš se, poznáš, že vše, co jsi snad kdysi četl o krásách, jež jsou zde ukryty, ani zdaleka nemohlo vystihnout všechnu tu uklidňující nádheru, kterou Ti zde mohou naše hory poskytnout. Potěší a uklidní tě, abys po několika dnech odpočinku zase mohl s novými silami zasáhnout do veřejného a činného života. A budeš šťasten, že jsi byl u nás, a věř, že přijedeš nejen jednou, ale hodně, hodně často."

Charakteristiku někdejších i současných míst obsahuje nový propagační materiál Krkonoš svazku měst a obcí, nazvaný Lázeňství v Krkonoších. Přeložený je do tří jazyků (N, A, Pl) a určený nejen těm, kteří mají o lázeňský pobyt na horách zájem.

Připomíná jednak místa zašlé slávy, která byla kdysi velice populární a hosty často navštěvovaná. Takovými jsou například Špindlerův Mlýn či Lázně Fořt v Rudníku.

Především ale zve do míst, která se lázeňské péči věnují, zákazníkům nabízí příznivé podmínky klimatického prostředí a léčivých termálních pramenů, s moderním rehabilitačním vybavením. Příkladem jsou Janské Lázně, kde vyvěrají asi tři desítky pramenů s radioaktivní, minerální a termální vodou. V současné době jsou vody pro koupele jímány ze dvou zdrojů, Janova a Černého pramene a přivádějí termu hydrouhličitanovápenatosodného typu z hloubky 700 až 1400 metrů.

K tomu zpracovatelka Miroslava Chaloupská ze Svazku Krkonoše říká: „Podklady jsem sbírala v historických archivech i při konzultacích s pracovníky lázní. Zmíněna jsou místa jak na české straně, tak v polských Krkonoších. Je zřejmé, že se tradice lázeňství udržela a nabídky k pobytům jsou dostatečné."

Lázeňství v Krkonoších najdete na stránkách www.krkonose.eu pod odkazem Propagační materiály.