Jedinou komoditou, s kterou vykročil státní podnik Janské Lázně do roku 2014, zůstává léčení.

Tuto zásadu zdůraznil v úterý při setkání s členy výboru pro sociální politiku Senátu Parlamentu ČR ředitel lázní Rudolf Bubla. „Cestou wellnessových pobytů či adrenalinových aktivit nepůjdeme. Nebylo by to dobré řešení. Musíme stabilizovat, nikoliv rozšiřovat naše hlavní portfolio," řekl mimo jiné Rudolf Bubla.

Chtějí roztočit kolečka byznysu

Situace v lázních jednoduchá není. Organizace se potýká s finančními propady za uplynulé roky.

„Postupně však začíná správně pracovat ekonomické oddělení. Musíme zajistit z budoucího období výnosy," upozornil ředitel a dodal, že kromě stabilního toku peněz a vymezení jasné organizační struktury lázní hodlá roztočit i kolečka byznysu. „Usilujeme o větší podíl samoplátců na dlouhodobé pobyty," doplnil.

Ve hře je též arabská klientela nebo spolupráce s cestovními kancelářemi, které zprostředkovávají pobyty zahraničních pacientů, například z Německa, jimž pak zdravotní pojišťovny léčbu refundují. Pomoci by měly též očekávané pozitivní výsledky z revize indikačního seznamu.

V současné době je několik desítek lidí z celkového počtu tří set zaměstnanců doma a pobírá 70 procent svého platu. „Je to krátkodobé opatření na dobu, kdy pro ně nemáme pracovní vytí žení. Pořád je to pro ně schůdnější než ztráta zaměstnání. Navíc zaměstnance v úsporném režimu střídáme," seznámil v úterý novináře se situací ředitel Rudolf Bubla. Připomněl, že lázně vlastní několik nevyužitých objektů, které nejsou už delší dobu obsazeny. Například dům Réva se 77 lůžky. „Je to nereproduktivní majetek. I když v něm neprovádíme žádné úpravy ani tam nevkládáme investice, jen temperování nás stojí řádově desítky tisíc korun. Snažíme se tedy tato lůžka, doplněná jednoduchou snídaní, pronajímat například turistům za přijatelné ceny. Ale zatím o ně vzhledem k nevalně probíhající zimě velký zájem není," konstatoval Rudolf Bubla.

Řešení jak dostat podnik do kondice, vidí ředitel i v takzvaně reprivatizačním aktu. „Myslím, že by bylo dobré, aby byly Janské Lázně vyjmuty z privatizačního projektu. Podniku by to umožnilo, že by byl schopen zbavit se zbytného majetku. Ten nás zatěžuje svými náklady a nepřináší téměř žádný prospěch. Janské Lázně spravují například i celou řadu bytů. Nejen zde ve městě, ale i ve Svobodě nad Úpou nebo v Železnici. Inkasa z prodeje tohoto majetku by natekla zpátky a pomohla vylepšit hospodářskou situaci ," dodal.

Při prohlídce areálu lázní se zákonodárci dozvěděli, že po provozní přestávce, která v lázních skončila 6. ledna, je zredukovaná obsazenost lázní naplněna z jedné třetiny a na konci měsíce by se měla posunout nad padesát procent.

Pacienti jsou rádi, že Vesna zůstala

Zvláště v léčebně Vesna se senátoři živě zajímali o dětské pacienty, kteří se zde právě léčí. Maminky dětí se vyslovovaly k léčbě a péči na Vesně velmi kladně. „Jsem tu moc se vším spokojená. Budeme tady měsíc a už po týdnu vidím pokroky. Máme naordinovanou elektroterapii, chodíme do vířivky, cvičíme," svěřila se Žaneta Dobešová.

Její pětiměsíční chlapeček František je po porodu postižen částečnou obrnou horní končetiny v důsledku porušení nervů míchy. „Byl hodně velký, vážil 4,3 kilogramy. Ručičkou nehýbal vůbec. Naštěstí se vše podchytilo včas. Jsme rádi, že můžeme absolvovat léčbu na Vesně, nikde jinde by ji tak malému dítěti nemohli poskytnout," dodala maminka.

Do léčby pětiletého syna Davídka zase vkládá velké naděje Oxana Rusnáková. „Loni se málem utopil, má dost těžké následky a poškozené mozkové buňky. Už jsme se zde léčili v listopadu. Jsem ráda, že můžeme léčbu absolvovat znovu a že je Vesna zachráněná. Léčba je naše naděje," popsala nelehkou situaci matka malého pacienta.

Lázně v Krkonoších se snaží o start rozvoje