Sucho a s ním spojené vysoké riziko lesních požárů je velkým společným tématem Lesů České republiky i hasičů. „Podnikáme společné kroky k prevenci vzniku požárů a minimalizaci škod. Vzájemně si poskytujeme data a informace, například o kalamitních oblastech, zdrojích požární vody i lesní dopravní síti využitelné pro zásahové jednotky,“ shrnul podstatu spolupráce s hasičským záchranným sborem generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Žluté tabulky

Díky společnému projektu například přibývá v lesích Královéhradeckého kraje takzvaných bodů záchrany. Žluté tabulky s unikátním kódem umísťují lesníci na křižovatkách lesních cest, v horách i rozsáhlých lesích. Je jich už více než dva a půl tisíce - nejvíce ve skalách na Náchodsku. Na tabulkách jsou telefonní čísla tísňových linek. Body záchrany tak pomáhají návštěvníkům při nesnázích, díky nim se daří i lépe lokalizovat místo požáru.

„Nejhustší síť bodů záchrany se všemi informacemi potřebnými pro identifikaci místa požáru nebo nesnází je v Krkonoších, Prachovských skalách, hradeckých městských lesích a v poslední době jsme pracovali také na vzniku sítě záchranných bodů na Náchodsku a Broumovsku ve skalních městech,“ upřesňuje mluvčí Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Do skal, za horolezci

„Konkrétně terén skalních měst je pro záchranné práce velmi náročný, protože se tady turisté nepohybují pouze po turistických značkách. Skály jsou totiž také častým cílem horolezců, které může být náročné v případě mimořádné události lokalizovat,“ dodává Martina Götzová.

Jako ve městě

Žluté tabulky s unikátním kódem uprostřed lesů a skal fungují na podobném principu jako identifikační cedulky ve městech. Například v Hradci Králové už mnoho let pomáhají lidem v nouzi, kteří se neorientují v konkrétním místě. Většinou stačí dojít k nejbližšímu sloupu veřejného osvětlení a z něj přečíst kód, který operátorům na tísňových linkách řekne vše potřebné o místě, kam je potřeba vyslat záchranný tým.

Letošní rok navzdory přetrvávajícímu suchu podle Martiny Götzové zatím v Královéhradeckém kraji nepřinesl rozsáhlé lesní požáry. Výjimkou byl duben, kdy se během čtyřiadvaceti hodin rozhořely ohně hned na několika místech. V Bělé u Pecky na Jičínsku hořely současně dvě lesní paseky. Oheň tehdy zdolávalo několik profesionálních a dobrovolných jednotek hasičů i letadlo.

Zhruba ve stejné době hořely lesní porosty a paseky v Plhově, Jizbici a České Skalici na Náchodsku a ve Volanově a Vítězné na Trutnovsku. „Většina těchto požárů vznikla za stejných okolností, a to po předchozím pálení porostu. Svou roli pak sehrál sílící vítr, který rozdmýchal vyhasínající ohniště,“ upozorňuje Martina Götzová.

Požáry na strništích

Během letošních prázdnin hasiče týden co týden zaměstnávají požáry na polích a strništích, která často chytnou od jiskry motoru zemědělských strojů.