V Trutnově se kdysi pravidelně promítalo na Bojišti, občas se pak objevily krátkodobé pokusy o obnovení. „My nic takového nechystáme. Většinou to byly akce soukromých osob, ale letos jsem o ničem neslyšela," potvrdila vedoucí trutnovského kina Vesmír Libuše Šafaříková. „Digitální technika tam není, museli by promítat třeba z DVD nosičů a to by asi nebyla žádná sláva," dodala.

Žádné aktivity v tomhle směru se nejeví ani ve Dvoře Králové či Vrchlabí, takže v celém trutnovském regionu letos nebude open air kino ani jedno.

Pověstnou výjimkou potvrzují neradostné pravidlo je ale Turnov. Vloni nejúspěšnější letní kino v celé České republice. To začíná promítat již dnes, kultovní klasikou Klub rváčů. Na konci školního roku se budou promítat Mimoni, ke kterým tu chystají i doprovodný program.

Letní kino v Turnově funguje od poloviny 70. let, letos zahajuje třetí sezónu digitálního promítání. „Na letní měsíce zavíráme kamenné kino a přesouváme se do amfiteátru," říká dramaturg Adam Švancar. „Je to jediná možnost, jak promítat i v takovém kině premiérové filmy, ty se totiž na klasickém filmovém pásu vůbec nevyrábějí," vysvětluje. Návštěvníci se tak můžou těšit nejen na typické letní filmy, ale i naprosté novinky.

V červnu bude turnovské letní kino promítat například film Poutník – nejlepší příběh Paula Coelha, horor Odebrat z přátel, romantickou Lásku na první boj nebo akční film Sejmi prezidenta. „Kromě toho opakujeme nejlepší snímky z celého roku, které třeba diváci v kamenném kině nestihli," dodává producent Adam Švancar. Ten má na konec června připravené i speciální promítání animovaných Mimoňů. Žáci s vyznamenáním budou mít vstupné za polovinu a na všechny bude čekat plyšový Mimoň, který se rád nechá vyfotit a pohladit. Již tradiční akcí a svátkem pro filmové fanoušky z celé republiky i Slovenska je Filmový víkend ČSFD.cz, který letos připadá na 7. až 9. srpna. Promítat se bude od setmění, tedy v červnu asi od 22 hodin nebo o chvilku později.