V Královéhradeckém kraji se letním kinem může pochlubit i kdejaká vesnice. Promítá se přitom také na dost kuriózních místech, kde by to filmoví fanoušci asi nečekali, a třeba v malé vesničce Prorubky na Rychnovsku najdou dokonce autokino.

Fotbalová hřiště, zámecké parky, náměstí, louky, ale i církevní památky se v letních měsících mění na letní kina. Zatímco ještě před pár lety skomírala, tohle retro opět přichází do módy. Na Rychnovsku ho najdete v Kostelci nad Orlicí, dále v Dobrušce na koupališti, v zámeckých parcích v Rychnově nad Kněžnou a Rokytnici v Orlických horách a ve Vamberku, kam také letos zavítá Kinematograf bratří Čadíků.

Filmová romantika ze sedadel aut

V Prorubkách, malé vesničce jen s pár desítkami obyvatel, provozuje kvasinská automobilka už třetí sezonu autokino.

„Jezdím tam pravidelně a bývá tam docela dost aut. Není to jako klasické letní kino, venku není nic slyšet. Abyste zvuk slyšeli, musíte mít autorádio nebo alespoň mobil a naladit se na určitou frekvenci,“ vysvětluje starosta Liberka Jiří Šimerda.

Začalo letní promítání před Uffem.
Začalo letní promítání před Uffem

Sledování filmů pod širým nebem si pak diváci vychutnávají i v Českém Meziříčí, Orlickém Záhoří, v Častolovicích, u deštenské sjezdovky Marta II a jednorázově v sezoně připravuje letní kino obec Přepychy. Minulý týden lákalo na projekci pohádky Zdeňka Trošky Čertoviny a film Bohemian Rhapsody.

„Promítání bylo spojeno s vystoupením Michaela Klucha, lídra skupiny Queenie, a s besedou s komorníkem Freddieho Mercuryho Peterem Freestonem, který žije v nedalekých Jeníkovicích. Přišlo 276 platících návštěvníků,“ prozradila starostka Přepych Zdeňka Seidelová.

Filmové fanoušky lákají náměstí i kaple

Už dlouholetou tradici pak má letní kino na Rozkoši u České Skalice na Náchodsku či Širák v Hradci Králové. Filmové fanoušky v krajském městě však táhnou i čtvrteční večery na Pivovarském náměstí.

V Trutnově se promítá v letních kinech v areálu Bojiště a také u Společenského centra Uffo. Působivým místem, kam můžou diváci vyrážet už od června na oblíbené filmy, je sakrální prostředí areálu Morzinské kaple ve Vrchlabí. V Žacléři se bude promítat v červenci a srpnu přímo na náměstí, atmosféru letního biografu si vychutnají také v Mladých Bukách, Rudníku, Hajnici, Libňatově, Malých a Velkých Svatoňovicích, Batňovicích či Markoušovicích.

Stezka korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních oslavila druhé narozeniny.
FOTO: Stezka korunami stromů slavila s akrobatkami i Davidem Krausem