Zní to neuvěřitelně, ale čas od času si Východočeši přivážejí z letních dovolených i tak exotické nemoci, jako tropickou malárii nebo tyfus. „Právě malárie máme tři až sedm případů ročně. Projevuje se vysokými horečkami. Léčit se pochopitelně dá, ale nesmí se přijít pozdě. Na tropickou malárii občas lidé zemřou,“ řekl primář Infekční kliniky hradecké fakultní nemocnice Karel Honegr.

Mnohem častěji se však lidé vrací s klasickými cestovními nemocemi: průjmy, případně i žloutenkami. A proti jednomu neduhu jsou jakékoliv léky krátké – vůči tzv. pásmové nemoci. Tu způsobuje přesun přes více časových pásem, člověk si nezvykne na nový režim, špatně spí a je unavený. Obtíže se častěji vyskytují u cest na Východ.

Ale netřeba chodit kolem horké kaše. Stále častou památkou na dovolené jsou pohlavní nemoci. Především kapavka. Jeden Čech si letos dokonce z dovolené přivezl virus HIV. Východočeské kliniky se potýkají se sezonním nárůstem pohlavních chorob každé léto. „Že mnozí opravdu nemají čisté svědomí, svědčí i nynější časté e–mailové dotazy po jejich návratu, kde si nechat udělat test na AIDS,“ přisvědčila mluvčí pardubické nemocnice Ivana Faiklová.

Lékaři ale kvitují stále větší zájem Východočechů o očkování před letní dovolenou. „Osvěta opravdu udělala své, zájem je rok od roku větší,“ dodala Faiklová.

Ohroženy jsou ženy

Kapavka se častěji než syfilis objevuje u mladých lidí. Zvláště u mladých žen jde o nebezpečné onemocnění, které může mít vliv na jejich reprodukční zdraví, protože může vést k potratům a neplodnosti. Výskyt kapavky se v Česku dlouhodobě snižuje. Z téměř 6500 případů v roce 1990 klesl na zhruba jeden tisíc v posledních letech. Případů syfilisu je zhruba polovina. Více než tři čtvrtiny případů kapavky se vyskytuje u žen ve věku do 30 let. Mnoho lidí s kapavkou k lékaři vůbec nedorazí. Buď nevědí, že se nakazili, a vyléčí se, když dostanou antibiotika na jiné onemocnění, nebo si jsou vědomi toho, čím se nakazili, a léčí se sami. Zdroj: zdravotni.blog.cz