A jejich porovnání letošní zimy s předchozími lety poněkud překvapivě ukázalo, že nebyla ani tak krutá ani dlouhá, jak se zdálo. Například leden 2010 byl jen o dva stupně chladnější než je průměr let 1961 až 1990. Ani doba se souvislou sněhovou pokrývkou „nelámala“ rekordy. Letos v Hradci Králové i v Pardubicích sníh ležel necelé dva měsíce, ale v zimě 2005/2006 to byly víc než tři měsíce.

Zima očima meteorologů

Je to až k nevíře. Letošní, soudě podle stesků Východočechů, krutý leden nijak extrémně nevybočil z dlouhodobých teplotních průměrů. Byl jen o dva stupně chladnější než je průměr, vypočítaný na základě srovnání s dlouhodobým normálem v letech 1961 až 1990. Vyplynulo to ze záznamů Českého hydrometeorologického ústavu.

Průměrná teplota v lednu dosáhla v Královéhradeckém kraji –5,2 stupně Celsia, dlouhodobý průměr je přitom –3,2 stupně. Údaje za Pardubický kraj jsou v obou případech o desetinu stupně vyšší.

Prosinec byl naopak s minus 1,1 stupně mírně teplejší – tři desetiny stupně nad normálem. A únor podle aktuálních dat královéhradecké pobočky ČHMÚ téměř na chlup odpovídal průměru.

„Průměrná teplota v únoru dosáhla -0,6 stupně Celsia a byl to tak 38. nejstudenější únor od počátku zdejších měření v roce 1921. Dlouhodobá průměrná teplota v únoru činí – 0,5 stupně Celsia,“ řekl královéhradecký meteorolog Zdeněk Mrkvica.

Lednové dva stupně pod normálem nejsou nic výjimečného. Jen vloni měly teplotně extrémnější charakter hned čtyři měsíce, všechny do plusových hodnot. Neobyčejně teplý byl především duben. Zima tehdy na konci března takřka naráz přešla do léta a dubnový průměr se vyšplhal na 12,1 stupně Celsia, což je 5,5 stupně nad normálem. Výrazně teplejší byl rovněž listopad (o 3,1 stupně), srpen a září (shodně o 2,7 stupně).