Hudební a sportovní fanoušci si v den zahájení mistrovství mohou vychutnat i premiérový koncert hudební legendy Visage se Synthosymphonicou, který propojí symfonickou a elektronickou hudbu. Program na hlavní tribuně zakončí vystoupení Michala Davida a v Apache Music Clubu zahrají kapely Make My Heart Explode a Mirrors.

Jitka zazpívá i další tři skladby z Arminovy produkce. „Když mi Armin dal nabídku, ať vystoupím v Harrachově, byla jsem ráda hlavně ze dvou důvodů. Zaprvé miluju hory. Pocházím z jižních Čech a v dětství jsem hodně času trávila na Šumavě. V Praze mi občas ty kopce chybí, takže jsem se rozhodla v Krkonoších pár dnů zůstat a užít si tu atmosféru. A druhým důvodem je, že se velmi těším na živé hraní před publikem," prozradila zpěvačka Jitka Charvátová.

Když nepadá z nebe, musí přijít na řadu sníh z dusíku

Více než 200 krychlových metrů sněhu pro potřeby nadcházejícího Mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově dodala společnost Air Products ve spolupráci s nizozemskou firmou Polar Europe. K jeho výrobě použila kapalný dusík.

„Když na to přijde, jsme schopni vyrábět sníh třeba i na Sahaře, otázka ovšem je, jak dlouho by tam vydržel," říká Radek Maděra, specialista na kryogenii z české pobočky Air Products, která má s umělým sněhem pro sportovní účely bohaté zkušenosti.

Přestože v Harrachově o uplynulém víkendu šplhaly teploty až k patnácti stupňům nad nulou, ve speciálním stanu nerušeně probíhal proces, jehož výsledkem byla velká zásoba umělého sněhu prakticky nerozeznatelného od sněhu přírodního. „Na vyrobení potřebného množství nám stačilo asi dvanáct hodin času," upřesňuje Radek Maděra.

Proces výroby umělého sněhu spočívá ve vstřikování tekutého dusíku při -196 ° C speciálními tryskami do směsi vody a vzduchu. V závislosti na určitých parametrech, například tlaku stlačeného vzduchu, lze vyrábět sníh s velmi malými krystaly, který je tvrdý a odolný, takže se ideálně hodí pro lyžování. Touto technologií lze vyrábět 25 až 50 krychlových metrů sněhu za hodinu.

Zmíněná společnost pomáhá pořadatelům významných skokanských závodů také v sousedním Polsku. "Máme zde k dispozici technologii, která umožňuje zasněžovat nejen doskočiště, ale i nájezdy na lyžařských můstcích. K jejich ochlazování používáme také kapalný dusík," uvedl Janusz Paździora, obchodní manažer firmy v Polsku.

Letos systém využili organizátoři lednových závodů Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle i o několik dní později v Zakopaném. Zásluhou tohoto řešení mohli diváci sledovat výkony nejlepších světových skokanů, přestože okolní teplota vůbec zimu.

Daniel Maršalík, Jaroslav Major