„U obou dvou let byl oproti předchozím letům 2006 – 2008 zaznamenán přibližně padesátiprocentní nárůst. V předchozích letech 2006 -2008 se za první týden měsíce ledna zaevidovalo cca 600 uchazečů o zaměstnání,“ upřesnila pro porovnání Kateřina Sadílková, ředitelka Úřadu práce Liberec.

Nicméně včera již byla situace v prostorách úřadu o poznání klidnější. V rozmezí od 8.00 do 10.20 hodin se dle vyvolávacího systému na evidenci dostavilo 37 uchazečů, z toho jich bylo 24 odbavených.

„V tuto chvíli čeká na vyřízení přibližně 12 uchazečů. Počet klientů, kteří navštíví úřad práce, není po celý den stejný, máme vypozorováno, že právě kolem 10 hodin začíná chodit nejvíc uchazečů,“ poskytla včerejší aktuální čísla Sadílková. Mimo to pak popsala důvody, proč je vždy z počátku ledna enormní nárůst nových uchazečů.

„Je to způsobeno sezónním vlivem, dobíhajícími hromadnými propouštěními, ukončením činnosti OSVČ a takzvanými „skrytými“ hromadnými propouštěními. Pomoci uchazečům by mohla pouze nová pracovní místa, nicméně v tomto ohledu je poptávka ze strany zaměstnavatelů malá,“ potvrdila ředitelka obavy mezi lidmi, že v nejbližší době se situace na trhu práce k lepšímu neobrátí.

ÚP se snaží pomoci uchazečům využitím všech nástrojů Aktivní politiky zaměstnanosti.

„V únoru končí tři projekty, v březnu by měl být spuštěn projekt Krize se nebojíme a stále pokračuje projekt, určený zaměstnancům firem Vzdělávejte se!,“ uvedla příklady ředitelka úřadu Sadílková.

Najdou se však i tací, kteří počátek ledna můžou považovat za svůj šťastný termín. Jako například pětatřicetiletá Denisa, které se konečně po jedenácti měsících zoufalého snažení podařilo práci nalézt.

„Bylo to náročných jedenáct měsíců, chytala jsem se všeho, abych si mohla přivydělat. Do řad nezaměstnaných jsem se dostala ne vlastní vinou a obzvlášť těžký byl poslední půlrok, kdy jsem už neměla nárok na podporu v nezaměstnanosti,“ svěřila se Libereckému deníku žena, která se sama stará o dvanáctiletého syna a která od státu dostávala na měsíční živobytí 4880 korun.