Nejdominantnější odvětví Libereckého kraje, tedy automobilový průmysl, se totiž stále veze na vlně, kterou přineslo německé šrotovné a zdejší firmy chtějí využívat každé chvilky k výrobě. Současná situace se totiž může už brzy obrátit k horšímu.

„Firmy mají navýšené zakázky, které potřebují zabezpečit a proto potřebují, aby zaměstnanci dělali nejen přesčasy ve všedních dnech, ale také o víkendech. Ani nadcházející svátek nebude výjimkou,“ tvrdí předseda krajské Asociace samostatných odborů Milan Šubrt.

Zakázky místních firem většinou míří do zahraničních zemí, ve kterých se v pondělí žádný svátek neslaví. Proto musí vyrábět, aby splnily své závazky. „Sedmdesát procent našeho obratu je mimo Českou republiku, proto u nás v pondělí výroba pojede,“ říká například ředitel chrastavského závodu firmy Grupo Antolin Petr Papánek. V podobné pozici je i spousta dalších firem.

Jsou však i takové, které nechají své lidi ve svátek doma. Například liberecká společnost Denso Manufacturing Czech. „Naši zahraniční zákazníci pochopitelně vyrábí, protože svátek nemají, ale to máme s předstihem pokryté,“ vysvětluje Jaroslav Antoš z Densa.

Po jarní vlně propouštění mají firmy méně zaměstnanců, ale o mnoho víc zakázek. Proto lidé v některých firmách pracují prakticky neustále. Odborům se nelíbí, že firmy často zaměstnance k práci ve svátek nutí a používají nefér nátlak. „Řeknou jim, že pokud nepřijdou do práce, firma může přijít o zakázky, z čehož pak vyplyne třeba propouštění. Jedná se o naprosto nepřípustný nátlak a vyhrožování. Podle zákona firma nesmí přesčasovou práci nařídit, ale pouze se na ní s lidmi domluvit,“ podotýká Milan Šubrt.