Ve druhé polovině letošního roku a v tom následujícím absolvuje rekordní investiční akce za 33 milionů korun. Vesnice přitom obvykle hospodaří s ročním rozpočtem 7 milionů korun. Miliony přitekly do Libňatova díky dotacím. "Dva roky jsme věnovali papírování, pracovali jsme na projektových přípravách. Loni se na vše, co jsme měli připravené, otevřely dotační programy. Využili jsme toho a práce se zúročila," řekl k dotační sklizni starosta Libňatova Jaroslav Pich.

Dotační prostředky umožnily v obci vybudovat dětské a sportovní hřiště u pošty, které je otevřené od 28. října i s malou lezeckou stěnou, nebo dva byty v budově obecního úřadu. Tam finišují práce na dokončení.

Výrazný státní příspěvek podpoří opravu interiéru kulturního domu. Jeho rekonstrukce bude stát 6 milionů korun, Libňatov na něj dostane od ministerstva pro místní rozvoj 4 miliony. "Opravy začaly koncem října, hotovo bude do března. Elektroinstalace dožila, měníme i topení. Pro obec jde o zásadní místo, které funguje deset měsíců v roce. Čtyři místní spolky kulturní dům intenzivně využívají. Teď projde velkou změnou, chceme ho mít hodně moderní," uvedl Pich.

V Libňatově začaly opravy kulturního domu.V Libňatově začaly opravy kulturního domu.Zdroj: Jaroslav Pich

Za 4,7 milionu korun z další dotace mohl Libňatov opravit nyní v listopadu čtyři místní komunikace v souhrnné délce 1,5 kilometru. Nový povrch tak získávají cesty v místní části Svobodné nebo lokality, kde vyrostly v posledních letech novostavby. Celkové náklady jsou 5,7 milionu Kč.

Dvě klíčové investice do dopravní infrastruktury čekají obec příští rok. Královéhradecký kraj provede rekonstrukci hlavní silnice třetí třídy ve směru na Maršov u Úpice. Její první úsek, 1100 metrů, má stát 35 milionů korun bez daně.

Ve Zlaté Olešnici je v plném proudu rekonstrukce silnice první třídy. ŘSD tam staví nový most.
Zlatou Olešnici děsí pomalé tempo D11 a nával z Polska, nemá ani chodník

Další stavbu už si Libňatov zaplatí sám a bude to rekordní investice v dějinách obce. Ta vynaloží 11 milionů korun na stavbu nového mostku ve středu vesnice. "Jde o klíčovou dopravní stavbu, která je spojnicí mezi centrálním Libňatovem a místní částí Svobodné, mateřskou školou a fotbalovým hřištěm. Opravu mostku jsme chystali i v souvislosti s rekonstrukcí hlavní silnice," sdělil starosta.

Vedle milionových stavebních investic zdůraznil vybudování alejí. "Loni jsme vysázeli dvě s osmdesáti stromy, další alej se šedesáti chceme dělat příští rok. Za to jsem hodně rád, protože život ve vesnici není jen o opravách domů a asfaltu. Lidi na vesnici si na zeleň hodně potrpí," řekl Jaroslav Pich.

Správa silnice monitoruje stav silnice Chvaleč - Adršpach pomocí kamer a meteostanice. Loni ji poprvé uzavřela 30. listopadu.
Obávané chvalečské serpentiny děsí nehodami, silničáři zavedli na zimu závory

POZEMEK ZA LIDOVOU CENU: 350 KORUN ZA METR

Libňatov, podobně jako jiné obce, zažívá extrémní zájem o pozemky. "Poptávka je veliká, od lidí z Úpice, Trutnova i dalších míst. Není týden, abych někoho neprovázel po posledním obecním pozemku, který nabízíme," uvedl starosta Jaroslav Pich.

Obecní pozemky jsou nedostatkovým zbožím a je po nich velká poptávka, proto přišli v Libňatově se zajímavým řešením. Obec od soukromých vlastníků vykoupila pozemky na různých místech. Obvykle takové, které působily nevzhledně a majitelé o ně nejevili zájem. Obec se o tato místa postarala, dala jim nový šmrnc a následně nabídla k dalšímu prodeji. Zájemci si tak můžou na vylepšených parcelách postavit rodinné domky.

Provozní budova na koupališti v Petříkovicích půjde k zemi. Na jejím místě vyroste nový objekt.
Chvaleč zbourá volební místnost. K obci má pouto kapitán ligových fotbalistů

"V posledních pěti letech se u nás výstavba hodně rozjela. Problém je, že obecní pozemky nemáme. Proto je vykupujeme od majitelů a investujeme do jejich revitalizace. Jako příklad může sloužit chátrající dům, který jsme jako obec koupili, zbourali na vlastní náklady, prodali a teď už tam začíná vznikat nový. To je naše jediná cesta, kterou můžeme jít," popsal situaci starosta. "Pozemky nabízíme za lidovou cenu, dají se koupit kolem 350 korun za metr," dodal.

Větrné elektrárny ve Zlaté Olešnici na Trutnovsku.
FOTO: Nejvyšší česká větrná elektrárna se stala atrakcí. Láká i snoubence