Soutěž vyhlásila Poštovní spořitelna a Nadace VIA, která se snaží o demokratický vývoj společnosti v České republice. Za Královéhradecký kraj je ve hře šestnáct samospráv, tři z okolí Trutnova. Z Libereckého kraje deset obcí, z toho čtyři ze Semilska.

Místní svými hlasy do soutěže zapojili starostky a starosty obcí Bělá, Horní Branná, Karlovice, Košťálov, Batňovice, Malé Svatoňovice a Suchovršice. Nominace mohli zájemci zasílat během léta.

Do užšího výběru postoupili ti, kteří získali více než dvě desítky hlasů. „I když na nominaci stačilo dvacet podpisů, některé přihlášky jsou podepsány stovkami podporovatelů,“ poznamenal ředitel péče o klienta z Poštovní spořitelny Martin Kovář.

„Nyní jsou přihlášky u sedmičlenné hodnotící komise, která je složena ze zástupců veřejné sféry, neziskového sektoru, médií, Nadace VIA a Poštovní spořitelny,“ informoval ředitel nadace Jiří Bárta. Pět nejlépe ohodnocených starostů poté komise navštíví. Vítěz získá 100 tisíc korun do obecní kasy a rychtářské právo – žezlo, které kdysi sloužilo jako odznak rychtářské moci. Soutěž probíhá v rámci třetího ročníku programu zaměřeného na komunitní rozvoj, který vyhlašují ČSOB a Poštovní spořitelna ve spolupráci s Nadací VIA.

Šárka Hurdálková