Podle Ziny Plchové, mluvčí SkiResortu Černá hora - Pec, bylo výhodou, že neobyčejná lyžařská sezona začala ve všední den, kdy se ve skiareálech nepohybovaly davy lidí. Zimní střediska mohla otestovat, jak zvládají hygienická pravidla.

"Jsme rádi, že jsme mohli zahájit sezonu za těchto opatření v den, který není tak návštěvnicky exponovaný jako víkend. Měli jsme šanci si vše vyzkoušet, najít systém, jak bude například fungovat systém front u turniketů," řekla Zina Plchová. "Doufáme, že o víkendu dorazí lyžovat více lidí. Nicméně ve skiareálech je kapacita omezená, určitě proto doporučujeme koupit si skipas online dopředu," dodala. V Peci pod Sněžkou lyžovalo v pátek zhruba 150 lidí, na Černé hoře stovka.

Zahájení lyžařské sezony v Peci pod Sněžkou
FOTO: Lyžařská sezona v Krkonoších se rozjela bez davů. Lidé jedli u okének

Adam Svačina, obchodní a marketingový ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn, vyzdvihl chování návštěvníků. "První den probíhal bez jakýchkoliv problémů. Lidé jsou ohleduplní, organizovaní, bez problémů splňují nařízení. Dodržují koridory vedoucí k lanovkám, chovají se s respektem vůči ostatním."

V pátek přijelo lyžovat do Špindlerova Mlýna zhruba 650 lidí. Při cestě na modrou sjezdovku šestisedačkovou lanovkou ze Svatého Petra musel zůstat kryt otevřený. Za běžné situace si ho lyžaři sklápějí po nasednutí do lanovky. "Bubliny v lanovkách musí být otevřené. Jsou mechanicky připevněné tak, aby nešly sundat," vysvětlil Svačina.

V pátek večer se poprvé lyžovalo v Mladých Bukách.
FOTO: Večerní lyžování zahájilo zimní sezonu v Mladých Bukách

"První den ukázal, že opatření máme nastavená správně. Nemuseli jsme nic přizpůsobovat v průběhu dne, připravili jsme se dobře. Věříme, že bez problémů zvládneme i větší návštěvnost. Lidé můžou vyrazit na hory bez obav. Sněhové podmínky nám umožňují mít otevřenou pouze jednu sjezdovku. Lidé jsou ale i tak rádi, že můžou alespoň něco dělat," uvedl Adam Svačina ze špindlerovského skiareálu. Ve Špindlu spustí o víkendu rovněž provoz lanovky na Medvědín pro pěší turisty.

Fotograf Miloš Šálek zachytil z Černé hory na noční obloze setkání planet Jupiter, Saturn a Měsíce.
FOTO: Astronomický úkaz na noční obloze, setkání planet Jupiter, Saturn a Měsíce

Rovněž lyžařský areál v Malé Úpě, kam dorazilo v pátek lyžovat na sjezdovku Pomezky 170 lidí, je připravený na větší nápor návštěvníků. Situace na první pohled ani nevypadala, že by se výrazněji odlišovala od běžné sezony.

"Není to ale rozhodně běžná situace. Lidé se nemůžou ubytovat a nebudou mít možnost pobývat na horách týden nebo tři dny, jak jsou zvyklí. Budou jezdit pouze na otočku. Předpokládám proto, že dorazí jiná klientela než obvykle. Uvidíme, kolik přijede jednodenních lyžařů," vyjádřil se Martin Buček, ředitel SKiMU Malá Úpa. "Vedle vícedenních návštěvníků budou chybět i Poláci, kteří můžou přes hranice jen s PCR testem. Situaci na hranicích navíc monitoruje policie," doplnil.

Vizualizace nové horské chaty Bažina, která má vyrůst na místě vyhořelého objektu. Autorem studie je Vladimír Kejklíček.
FOTO: Bažina rok po požáru. Zůstaly ruiny, plánuje se výstavba nové horské chaty

Na hory lidé vyrazili nejen na lyže, ale také na procházky. Na parkovišti v Malé Úpě byly vidět i karavany. Tomáš Vlasák dorazil z Pardubic. "Máme malé dítě, přijeli jsme jenom na odpoledne kvůli procházce ke kostelu. Dáme si něco z výdejového okénka. Na Malou Úpu jsme hodně jezdili na podzim, když bylo sluníčko. Teď jsme ho v Pardubicích neviděli snad čtrnáct dní, tak jsme rádi, že tady na horách svítí a je krásně,” líčil Tomáš Vlasák.