"Lidé poškodí kmínek, lámou stromky, seříznou jim vrcholek nebo na ně aplikují herbicidy a stromy pak uschnou. Často v dobré víře okolo kmínku uloží listí, trávu či hlínu, ale strom pak nemá dostatek vláhy, půdní vzdušnosti a může po čase odumřít,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí Milan Šimek. Pokud chtějí lidé v péči o stromy pomoci, mají oslovit správce městské zeleně Technické služby nebo odbor životního prostředí na radnici.

Ve městě je 7800 solitérních stromů a velké množství keřů. Od roku 2015 nechalo vysadit 451 stromů a keřů, naproti tomu 330 jich bylo pokáceno, naprostá většina kvůli špatnému zdravotnímu stavu. „Je třeba si uvědomit, jakou funkci zeleň a dřeviny ve městě zastávají. Kromě zadržování vody v krajině, což se hlavně v posledních letech ukazuje jako nezbytné, je to také zpříjemnění mikroklimatu, například poskytnutím stínu nebo ochlazením," uvedl dvorský starosta Jan Jarolím.

Alex, Filip a Pavel Štarkovi podepsali slib Krakonošovi u lanovky v Peci pod Sněžkou. Stejně jako oni tak učinilo o víkendu více než sedm tisíc lidí.
Krakonošovi dalo slib přes sedm tisíc lidí