Od počátku roku policisté přistihli 130 opilých řidičů, k tomu ještě dalších 55 lidí se vydalo na cestu po požití omamné či psychotropní látky.

„Alkohol i ostatní návykové látky sice dodávají sebedůvěru, ale zpomalují smyslové vnímání včetně pohybové reakce. Řidič není schopný objektivně posoudit rychlost vozidla, navíc má zhoršené vnímání. Už i malé množství dokáže negativně ovlivnit schopnosti řídit," podotýká mluvčí trutnovské policie, Udo Ertner.

Jen o velikonočním víkendu podrobili policisté dechové zkoušce v teritoriu celého Trutnovska 429 řidičů, šest z nich neprošlo. V náchodském okrese dopraváci provedli přes 300 kontrol, dva testy byly pozitivní. Na Jičínsku dokonce nebyl přistižen ani jeden opilý řidič.

Víc řidičům pod drogami

V roce 2013 neprošlo dopravní kontrolou 445 lidí, což byl proti roku předchozímu čtvrtinový nárůst. Současný vývoj u alkoholu je hodně podobný. Určitě ale dojde k navýšení u řidičů pod drogami. „Zaměřujeme se na to stále víc. Uživatelé nechodí jen pěšky nebo nejezdí jen hromadnou dopravou. Běžně řídí a je jich čím dál víc. Vloni jsme jich odhalili 82 a letošní čísla jasně ukazují, že je třeba jít tímhle směrem," informoval nedávno Libor Špráchal z vedení trutnovské policie.

„Statistická čísla jsou trochu ošidná, počet chycených musíme vždy vztáhnout k počtu kontrol. Ale trend je stoupající. Lidé pijí, berou drogy, nebojí se řídit, nedělají si hlavu z případných následků. A jde to napříč generacemi," poukazuje Jaroslav Hlavatý z Trutnova, jenž má dlouholeté zkušenosti z provozu autoškoly.

I zákaz řízení

Každému z řidičů s pozitivní zkouškou na alkohol či drogy hrozí nejen vysoká pokuta, ale i zákaz řízení. A to je dnes v mnoha povoláních velký problém. „Zdá se mi, že hodně lidí utíká z reality života. Zodpovědnost k sobě často nemají a nijak neřeší, co všechno se může stát. A pak už je třeba pozdě," míní Jaroslav Hlavatý. „Je to problém nejen dohledu či represe, ale zejména prevence. Na školách a hlavně v rodinách. Tam je základ," dodává.

A že si mnozí řidiči z postihů opravdu nic nedělají, dokládá i případ z úterního dopoledne. „Hlídka projížděla rekonstruovaným úsekem silnice v Novém Rokytníku. Policisty na sebe upozornil řidič nákladního DAFu, který provozuje jedna z místních autoškol, když porušil zákaz odbočení vlevo. Navíc šestadvacetiletý žadatel o rozšíření řidičského oprávnění nadýchal 0,87 promile. Alespoň že učitel autoškoly měl výsledek negativní," popsal situaci mluvčí policie Udo Ertner. Dotyčný tak nejen může zapomenout na rozšíření svého oprávnění, ale přišel i o řidičák, který dosud vlastnil .