Desítky supermarketů a obchodů v Královéhradeckém kraji se v sobotu připojily k celostátní sbírce potravin pro potřebné. Téměř ve všech supermarketech v Hradci Králové, v jaroměřském a trutnovském Tescu, v Penny marketech … Tam všude se během celé soboty plnily až po okraj koše s nápisem Sbírka potravin.V České republice se zapojilo celkem 754 prodejen, v nichž se dohromady vybralo 382 tun zboží.

Studenti, rodiny s malými dětmi, lidé středního věku i senioři přidávali nákupy za stovku i za tisíce: těstoviny, mouku, dětskou výživu, prášky na praní, mýdla a pasty na zuby. Dětské pleny a hygienické potřeby. Zavařeniny, rýži, konzervy. Trvanlivé pečivo… Vše, čím chtěli přispět a pomoci lidem v nouzi. Matkám samoživitelkám, lidem v azylových domech, také seniorům, kteří žijí na pokraji chudoby.

Sobotní sbírka podle Martiny Vágner Dostálové ukázala, že lidé jsou nejen štědří, ale také více a více přemýšlejí nad tím, co darují. "Jsme vděční za každý pytlík mouky nebo těstovin, ze kterých můžou třeba maminky s dětmi v azylových domech rychle uvařit. Pro lidi bez domova však takové potraviny nejsou použitelné – pro ně potřebujeme například trvanlivý chléb, paštiky, konzervy. A těch se nám letos sešlo požehnaně."

Martina Vágner Dostálová se charitě věnuje dlouhé roky – v poslední době se jí, podle vlastních slov – čím dál intenzivněji dotýkají příběhy seniorů, o jejichž zoufalé situaci se prý sociální pracovníci dozvídají spíše náhodou. "Nikoho nemají, většinu důchodu často utratí za léky a bydlení a na konci měsíce nemají co jíst. A o pomoc si neřeknou. Buď se stydí, nebo ani nevědí kam a komu," říká.

O to víc ji prý v sobotu v trutnovském supermarketu dojal bohatý nákup za několik tisíc korun pro sbírku od ženy důchodového věku. Protože sama dobře vím, jak vypadá zoufalá nouze, řekla prý žena dobrovolnicím u košů.

Potraviny nashromážděné během sobotní sbírky pak oblastní charity a další pořádající sdružení a spolky v příštích hodinách a dnech roztřídí a předají těm, kteří se momentálně bez pomoci druhých jen těžko obejdou.