„Zlevnili jsme plyn o tři a půl procenta. Ve třetím čtvrtletí loni zákazníci zaplatili necelých jedenáct set korun za megawatthodinu, teď je to zhruba tisíc korun,“ řekl mluvčí společnosti RWE Jiří Bezděk.Ještě více letos ušetří ti, kdo topí dřevem. „Loni jsme vyhlásili jako průměrnou cenu dřeva 926 korun za metr kubický. Letos to je o třetinu méně,“ uvedl mluvčí ministra zemědělství Petr Vorlíček.

Topná sezona začíná podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu prvního září a končí jedenatřicátého května. Pokud je ale průměrná denní teplota vyšší než třináct stupňů, topit se ještě nemusí. „Letos začali teplo dodávat až v říjnu, protože bylo hodně teplo,“ podotkla mluvčí brněnských tepláren Liliana Geisselreiterová. Doplnila, že loni se začalo topit patnáctého září.

Jihomoravané nejčastěji jako zdroj tepla využívají centrální vytápění nebo zemní plyn, který se stal čtvrtým nejlevnějším palivem. „Centrální zásobování teplem je až na osmém místě,“ informoval Bezděk. Nejlevnější je topit tepelným čerpadlem, nejdražší je propan­butan.

Mnoho domácností ale ještě topit nezačalo. „Snažíme se šetřit, kde se dá. Topení jsme proto letos ještě nezapnuli,“ řekla Petra Pajpachová z Kostic na Břeclavsku.

Někteří lidé dokonce přecházejí na tuhá paliva, aby ušetřili co nejvíce. To se ale nelíbí starostům obcí, protože lidé v kamnech pálí i plasty, které znečišťují ovzduší. „Už se tu začalo topit a místní spalují všechno možné. Moc s tím ale nenaděláme. V obci sice máme plyn, ale někteří se vracejí k topení v kamnech,“ řekl starosta Pavlova na Břeclavsku Vladimír Foltýn.

Lidé sice využívají tuhá paliva, většinou si jimi ale jen přitápí. „Neevidujeme žádný mimořádný odliv zákazníků. Lidé si možná přitápějí, ale od plynu se nijak masově neodpojují,“ uvedl mluvčí RWE .

Těch, kteří od plynu úplně upustili, jsou na jižní Moravě řádově stovky. Zato přibývá lidí, kteří si alternativní zdroje tepla pořizují do novostaveb. „Roste zájem o levné a čisté zdroje vytápění. Zvyšuje se poptávka po moderních kotlích na biomasu, efektivních tepelných čerpadlech a solárních systémech. V jejich rozšíření ale bohužel pořád pokulháváme například za Rakouskem,“ zdůraznil ekolog z hnutí Duha Martin Mikeska.

Že je mezi lidmi zájem o jiné zdroje tepla než o klasické vytápění plynem, potvrzují zkušenosti dodavatelů alternativních paliv a technologií. „Zákazníků nám pomalu ale jistě přibývá. Lidé se zajímají o klasické krby i o vytápění celého domu tímto způsobem. To jsou ale potom potřeba složitější rozvody tepla,“ uvedl jednatel firmy Perfekt Krby ze Spešova na Blanensku David Kraváček.

Obrovský zájem hlásí i dodavatelé tepelných čerpadel. Toto vytápění využívá jako zdroj okolní vzduch, spodní vody nebo teplo, které se drží hluboko pod zemí. „Rok od roku máme čím dál víc zájemců. Teď před sezonou nevíme, kam dřív skočit. Je to částečně i díky vládnímu programu Zelená úsporám,“ potvrdil jednatel společnosti Tepelná čerpadla – Znojmo Pavel Florian.

Z tuhých paliv lidé často využívají dřevo. Dobré zkušenosti s ním má i Radek Popelka z Holštejna na Blanensku. „Když pálíme v kvalitních kamnech pouze dřevo, rozhodně se nechováme neekologicky,“ řekl Popelka, který na hřejivý oheň nedá dopustit. „Mám tak lék na podzimní deprese,“ pousmál se.