Památku lyžařů Bohumila Hanče a Václava Vrbaty uctili ve středu lidé, kteří se vydali na Zlaté návrší v Krkonoších k jejich mohyle. Připomněli si 108. výročí jejich tragického úmrtí. Vystoupali tam například členové lyžařského klubu ČKS Jilemnice nebo členové Horské služby.

Tradiční pietní vzpomínka se koná každoročně v rámci Dne Horské služby. Letos však neprobíhala hromadně. "Tento den je dobrou příležitostí k připomenutí obětavé práce a historie horských záchranářů v naší zemi. Letos zároveň slavíme výročí 86 let činnosti Horské služby," uvedl ředitel Horské služby ČR René Mašín.

Přesné datum zahájení činnosti tehdejší Horské záchranné služby je 12. května 1935. "Tenkrát se spojili koncesovaní průvodci, nosiči, místní četníci, hasiči a členové lyžařských, turistických a sokolských spolků. Již tehdy ale bylo datum skonu Hanče a Vrbaty určeno jako Den Horské služby," připomněl René Mašín.

Rozvoj horského záchranářství v českých a moravských horách nastal především po 2. světové válce, kdy postupně podle krkonošského vzoru vznikly záchranářské organizace i v ostatních pohořích. V padesátých letech minulého století byla Horská služba po sloučení s Tatranskou horskou službou již centralizovanou organizací se sjednocenou metodikou a vysokou připraveností záchranářů. V šedesátých letech se stala Horská služba i členem IKAR - Mezinárodní federace záchranných služeb při UIAA.

"Po rozdělení republiky v devadesátých letech se HS pochopitelně rozdělila na českou a slovenskou část a profesionální členové jsou zaměstnanci obecně prospěšné společnosti, jejímž zakladatelem je Ministerstvo pro místní rozvoj," řekl Mašín. Horská služba působí v Krkonoších, Jizerských, Krušných a Orlických horách, Jeseníkách, Beskydech a na Šumavě.