Informaci o pronájmu nejlukrativnějšího krkonošského skiareálu do rukou konsorcia společností Tatra Mountain Resorts (TMR) a Snowhill místní lidé přijali spíše pozitivně. Věří totiž v rozvoj.

Připomeňme, že roční nájem má činit 43,8 milionu korun a firmy musí do areálu za tuto dobu investovat 800 milionů korun. Není také tajemstvím, že hlavním rozvojovým záměrem je propojení Medvědína, Hromovky a svatého Petra.

Areál musí umět konkurovat dalším

„Dokud neproběhne jakékoliv jednání mezi námi a budoucími provozovateli, abychom se dozvěděli, jaké mají konkrétní záměry, nechci předjímat, jak bude vypadat spolupráce. Ale věřím, že se dohodneme na jejím pokračování," konstatoval starosta Vladimír Staruch. „Budeme samozřejmě rádi, když se bude areál dál rozvíjet tak, aby byl schopen ostatním v republice konkurovat a nabízel kvalitní služby pro lidi, kteří sem přijíždějí," dodal špindlerovský starosta.

„Areál určitě podle nás potřeboval nějakou změnu. Očekáváme, že s novým vedením dojde hlavně ke změnám, co se týká nových investic. Posune to nejen areál, ale i město o něco dál. My jsme rozhodně pro plánované propojení lyžařských lokalit. To by bylo jen ku prospěchu lyžařského střediska," komentovala vedoucí odboru cestovního ruchu, kultury a sportu Sylvie Dlouhá.

„Pokud se nájemcům podaří realizovat investiční plány, bude to pro rozvoj města jen dobře," poznamenal náčelník Horské služby Adolf Klepš. „Mělo by dojít ke zkvalitnění lyžování vybudováním nových sjezdových tratí, což kvitujeme z bezpečnostních hledisek. Na sjezdovkách pak nebude tolik lidí. Věřím, že budeme schopni se domluvit, jak organizačně vyřešíme spolupráci," dodal Klepš. Rozvoj areálu podle něj může pozvednout i místní podnikatelskou sféru.

„No nevím, nevím, přijde mi to spojení Snowhillu s provozovateli z Tater docela podivné. Co já vím od Slováků, tak jezdí na dovolenou do Špindlu, protože jsou pro ně právě Tatry drahý. Určitě mezi lidmi panují obavy, že dojde ke zdražení. Na druhou stranu si tady myslíme, že by se úroveň mohla i zvednout. Konkurence je zdravá. Když někdo něco dělá špatně, tak holt padne. To je spravedlivé. Takže ani špindlerovský skiareál nemůže ustrnout a investice jsou potřeba," vyjádřil názor jeden ze zaměstnanců místních hotelů.

Obavy ze zdražování jsou podle Sylvie Dlouhé z MěÚ spíše zbytečné. „Určitě není žádoucí, aby se Skiareál stal luxusním lyžařským střediskem. Myslím, že by nikomu neprospělo, kdyby provozovatelé nějak výrazně zdražili," komentovala.

Silný investor je pro areál důležitý

„Pokud ČSTV a Svaz lyžařů jako majoritní akcionáři nemají peníze díky tomu, co se stalo se Sazkou, tak pro rozvoj Skiareálu a Špindlerova Mlýna by dosavadní stav nic pozitivního nepřinesl. Ostatní střediska, jako například Černá Hora a podobně, mají na rozdíl od nás progresi. Snaze akcionářů najít silného partnera, kterého pravděpodobně takto našli, rozumím," vyjádřil další názor jeden z občanů města, Libor Knot.

Ke vzniklému česko – slovenskému konsorciu dodal: „Věřím, že akcionáři si ohlídají rizika. A že garance, které po investorech chtějí, budou dostatečné.