Obyvatelé osady Jizerka se bouří proti plánované výstavbě dalšího penzionu. Dokonce připravili petici, kterou podepsalo již více než tisíc lidí.

Téma internetové petice s názvem Zastavme prolomení stavební uzávěry na Jizerce výstavbou penzionu na bývalém čísle popisném 1, proběhla již mnoha médii. Petanté poukazují na možnost, že by na místě mohly vyrůst další objekty.

A tlak nepolevuje. „V blízké době plánujeme zorganizovat písemnou petici, která by měla o něco větší váhu. Velké množství souhlasících je z blízkého okolí a asi by nebylo složité získat poměrně dost podpisů petice umístěné k podpisu například v centru Jablonce,“ uvedl Ondřej Duda, člen petičního výboru, zároveň provozovatel několika penzionů nejen na Jizerce.

O žádné prolomení stavební uzávěry se však v tomto případě nejedná, protože majitel pozemku veškerá povolení na stavbu získal již před třinácti lety.
„Navíc, podle stávajícího územního plánu tam jsou stavební pozemky dodnes. Nebyl důvod stavbu nepovolit,“ vysvětlila Jana Mejzrová, vedoucí oddělení ochrany krajiny CHKO Jizerské hory.

Podle investora stavby Jaroslava Šulce, který je také provozovatelem jednoho z penzionů na Jizerce, je petice kulantně sestavena. „Kdybych byl v situaci, že bych se odkázal jen na informace petantů, asi bych to také podepsal,“ uvedl Šulc.

Podobně přemýšlí i Martin Tomešek, architekt ze Železného Brodu. „Petici bych snad i podepsal, chci však vědět širší souvislosti. Od aktivistů jsem se však ničeho takového nedočkal,“ poznamenal architekt.

V petici se jasně píše o „louce, která je charakteristická svým barevným vřesem, rozmanitou horskou květenou a unikátním tokaništěm vzácných tetřívků“. Majitel pozemku i tato tvrzení chápe jako účelová. „Ano, tetřevi tam tokají, ale až na druhém konci té ohromné louky,“ vysvětlil Šulc.

Sám chápe celou hysterii jako konkurenční boj. „Celé to na mě dělá nepěkný dojem. Mně vyčítají, že budu mít stání pro šest aut, zatímco u penzionů členů petičního výboru najdete aut mnohdy i šedesát,“ povzdechl si stavitel Jaroslav Šulc.

Sám je ze situace unaven a neví, kdy a zda se stavbou fyzicky začne. „Celé se to zamotalo. Známí mi ale říkají, abych to dotáhl už jen najust,“ doplnil Šulc. Nový penzion má stát naproti slavnému Hnojovému domu Gustava Ginzela.

Jan Sedlák