Ze Stavoprojektu 20. června roku 1989 zaslali dopis na ÚV KSČ a OV KSČ, kde upozorňovali, že strana ztrácí důvěru, a žádali odstoupení OV KSČ.

Hned den po brutálním zásahu policistů proti studentům na Národní třídě v Praze přivezl režisér Petr Palouš do Malého divadla, kde měli liberečtí herci 18. listopadu večer hrát, prohlášení herců pražského Realistického divadla. V něm autoři vyzývali všechny ostatní scény v republice k týdenní stávce za podporu studentů.

Prohlášení tehdy přečetli herci libereckého Divadla F. X. Šaldy divákům místo plánovaného představení Obsluhoval jsem anglického krále podle novely Bohumila Hrabala.

Současně jim řekli, že se připojují ke stávce, a diváky požádali, aby šířili informace dál. Diváci se vůbec tehdy nezlobili, že přišli v Malém divadle o inscenaci Hrabalovy novely. V závěru spontánní besedy si spolu s herci zazpívali československou­ hymnu.

Petr Palouš jako Pražák byl na schůzce divadelníků v Realistickém divadle osobně, takže přímo v centru dění. Měl přímé informace. Díky tomu se liberecké Divadlo F. X. Šaldy stalo prvním mimopražským divadlem, které vkročilo do stávky.

Po skončení besedy se herci vydali z Malého divadla do historického Šaldova divadla, kde hrál zrovna operní soubor inscenaci Nabucca.

„Chtěli jsme, aby operní soubor přerušil představení, ale oni se tehdy bránili, že mají plné divadlo, a že to musí dohrát,“ uvedl před časem herec Ladislav Dušek, člen stávkového výboru. „Už v ten den jsme měli problémy s tím, abychom se vůbec přes vrátnici dostali do divadla. Po skončení opery jsme pak vyšli před diváky a oznámili jim to, co jsme říkali lidem v Malém divadle,“ dodal.

Do pondělí 20. listopadu tak bylo liberecké divadlo jedinou baštou revoluce v Liberci. Mítinky se od 19. listopadu konaly denně i v historické budově divadla. K tomu herci rozmnožovali letáky a začali jezdit do menších měst a obcí, kde o tom, co se děje v Praze, nikdo nic nevěděl.

V pondělí 20. listopadu se přidaly ke stávce i školy a začaly manifestace na náměstí Dr. Edvarda Beneše.

Jak šla revoluce den po dni

18. listopadu se v Malém divadle poprvé nehraje, herci přečetli divákům prohlášení herců Realistického divadla v Praze, které vyzvalo všechny scény ke stávce
19. listopadu se nehrálo ani v historické budově divadla. Divadlo bylo tehdy jediným zdrojem informací
20. listopadu se na středních školách nevyučovalo, na vysoké škole se konal první mítink. Naivní divadlo tehdejší ředitel zamkl, aby tu nemohl být mítink
21. listopadu se na námněstí Dr. Edvarda Beneše konal původně ekologická manifestace, která přerostla v podporu studentů. Mítinky tu pak byly každý den