Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LISTOPAD 89: Na začátku jen nesmělé manifesty

Trutnov - Zatímco sametová revoluce podle učebnic dějepisu začala v pátek 17. listopadu, díky tehdejším státem ovládaným médiím se zpráva o pražských nepokojích do ostatních částí republiky dostávala několik dní.

11.10.2009
SDÍLEJ:

Listopad 1989 v TrutnověFoto: Archiv

Na Trutnovsku se revoluční snahy měly o co opřít. Způsobů protestů proti režimu bylo do té doby několik. „Jedna forma byla festival pořádaný Věchetem a spol, který proběhl ve Volanově a který byl rozehnán policií v roce 1987. Pak třeba schůze mladých i starších lidí v různých kroužcích, například kolem náboženských organizací,“ říká historik Vladimír Wolf.

20. listopadu

První pokojnou demonstraci svolali na tehdejší Gottwaldovo, nyní Krakonošovo, náměstí v pondělí 20. listopadu přívrženci Charty 77. Zúčastnilo se ale jen pár desítek občanů. „Lidé netušili, že dojde k převratu a měli obavy. Vždyť ještě asi třetí den po 17. listopadu se hovořilo o tom, že se vedení strany chystá zasáhnout proti demonstrantům vojensky. Teprve, když tato eventualita padla, atmosféra se uvolnila a počet demonstrantů se začal rozrůstat,“ vysvětluje možný důvod nízké účasti Wolf.

Komunistická strana se snažila do poslední chvíle zprávy o 17. listopadu, které pronikaly mezi občany, zlehčit. Okresní výbor v Trutnově vydal 20. listopadu prohlášení: „Nabyli jsme přesvědčení, že jde o další z pokusů cílevědomě vyvolat konfrontaci se státní mocí, o snahu destabilizovat politickou situaci, bičovat emoce. Dramatickým líčením situace z pátečního večera (17. listopadu – pozn. redakce) a následujícím lavinovým šířením nepravdivých zpráv se sleduje jen jedno: postavit široké vrstvy lidí, rodičů, občanů proti komunistické straně.“ I přesto se však druhý den konala opět na náměstí demonstrace. Trutnovských občanů přišlo tentokrát o něco víc, dominantní část z nich tvořili mladí lidé.

22. listopadu

Ve městě vzniklo Občanské fórum. „Na začátku se do něj zapojili lidé, kteří neměli dostatek zkušeností v zápasu s takovým zkušeným týmem, jako byla KSČ. Komunisté měli řízení státu ve svých rukou a nebyli ochotní dělat fóru velké ústupky,“ vzpomíná Wolf. Tlak na stranu se zvyšoval až poté, co se do vedení OF dostali lidé s politickými zkušenostmi. První sídlo mělo na faře Církve československé evangelické v Úpické ulici. Prostory mohli využívat díky podpoře od tehdejšího faráře Pavla Pokorného.

V místní KSČ rostla nespokojenost s ústředním vedením strany, které nedokázalo vyhrocenou situaci v celé zemi úspěšně řešit. V krajském deníku Pochodeň předseda východočeského krajského závodního výboru L. Teichman vydal prohlášení „Všem Východočechům“: „Rozhodně odmítáme vést dialog na ulici . (…) Nenechme si vnutit cestu konfrontace, nepodlehněme vzrušeným emocím vyzývajícím ke generální stávce!“

23. listopadu

Do Trutnova přijíždějí studenti z Prahy, aby místní informovali o útoku na mládež na Národní třídě. S sebou mají i videokazetu zachycující policejní zákrok a chtějí ji lidem promítnout v klubu Trend. Ten je ale zamčený, a tak se dožadují puštění záznamu ve videopůjčovně v kině Vesmír. Než se ale stihli domluvit s pracovníky půjčovny, kazetu zabavil vedoucí odboru školství Důrek.

Šárka Hurdálková

11.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
PATRIK HOLOVIČ je druhým nejlepším střelcem I. A třídy. Stráži v dresu Košťálova-Libštátu vstřelil dva góly.

Jablonečtí zabránili fiasku v hodině dvanácté

Ilustrační foto.

Žena pomohla zraněnému ze rvačky, někdo ji mezitím ukradl mobil

NAŠI PRVŇÁCI ze ZŠ Komenského Trutnov

Trutnovsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Pelák jako jediný trefil sedm výsledků

Trutnovsko, Pojizeří - Třiatřicet branek nabídlo deset vybraných utkání víkendového pokračování podzimní části TIP ligy. Ve výsledku tipovací soutěže čtenářů Krkonošského deníku ale počet vstřelených gólů v 9. kole nehrál žádnou roli.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení