20. listopadu
První pokojnou demonstraci svolali na tehdejší Gottwaldovo náměstí v pondělí 20. listopadu přívrženci Charty 77. Zúčastnilo se ale jen pár desítek občanů. „Lidé netušili, že dojde k převratu a měli obavy. Vždyť ještě asi třetí den po 17. listopadu se hovořilo o tom, že se vedení strany chystá zasáhnout proti demonstrantům vojensky. Teprve, když tato eventualita padla, atmosféra se uvolnila a počet demonstrantů začal růst," vysvětlil možný důvod nízké účasti historik Vladimír Wolf.
Komunistická strana se snažila do poslední chvíle zprávy o 17. listopadu zlehčit. Okresní výbor v Trutnově vydal 20. listopadu prohlášení: „Nabyli jsme přesvědčení, že jde o další z pokusů cílevědomě vyvolat konfrontaci se státní mocí, o snahu destabilizovat politickou situaci, bičovat emoce. Dramatickým líčením situace z pátečního večera (17. listopadu – pozn. redakce) a následujícím lavinovým šířením nepravdivých zpráv se sleduje jen jedno: postavit široké vrstvy lidí proti komunistické straně." I přesto se však druhý den konala opět na náměstí demonstrace.
22. listopadu
Ve městě vzniklo Občanské fórum. „Na začátku se do něj zapojili lidé, kteří neměli dostatek zkušeností v zápasu s takovým zkušeným týmem, jako byla KSČ. Komunisté měli řízení státu ve svých rukou a nebyli ochotní dělat fóru velké ústupky," vzpomíná Vladimír Wolf. Tlak na stranu se zvyšoval až poté, co se do vedení OF dostali lidé s politickými zkušenostmi. První sídlo mělo na faře Církve československé evangelické v Úpické ulici. Prostory mohlo využívat díky podpoře tehdejšího faráře Pavla Pokorného.
23. listopadu
Do Trutnova přijíždějí studenti z Prahy, aby místní informovali o útoku na Národní třídě. S sebou mají i videokazetu zachycující policejní zákrok a chtějí ji promítnout v klubu Trend. Ten je ale zamčený, a tak se dožadují puštění záznamu ve videopůjčovně v kině Vesmír. Než se stihnou domluvit s pracovníky půjčovny, kazetu zabavuje vedoucí odboru školství Důrek.
25. listopadu
Stále pokračují každodenní pokojné demonstrace na Gottwaldově náměstí. Na Krakonošově kašně vlaje už několik dní československá vlajka, vystupuje řada řečníků. Každý den roste počet účastníků, demonstrují hlavně mladí. „Na začátku se straníci snažili demonstrace narušovat, poté se ale lidé, stojící okolo náměstí, stáhli ke kašně a tam docházelo k projevům svobodné vůle spoluobčanů," popsal atmosféru historik Vladimír Wolf.
(šh)