Protestní akci zorganizovala majitelka kosmetické firmy Dermacol Věra Komárová, miliardář a matematik Karel Janeček a hnutí Otevřeme Česko. To se z prvotně protestní inciativy hospodských a dalších nespokojených podnikatelů pod značkou „Chcípl PES“ proměňuje v hnutí s politickými ambicemi a jeho tváří je bývalý pražský radní éry Pavla Béma a poslanec za ODS Jiří Janeček (není příbuzným Karla Janečka – pozn. red.).

Demonstrace na Václavském náměstí v Praze 7. března 2021.
Na Václavském náměstí se v sobotu protestovalo. Pět osob zadržela policie

Kromě hudby byly na akci pořádané na Den učitelů k vidění transparenty vyzývající k otevření škol, lodě byly ověšeny balonky v barvě trikolory a několik desítek lidí se hudbou bavily přímo na palubách vltavských parníků. Samozřejmě bez roušek či respirátorů. „Normální svět,“ glosovali pořadatelé ve facebookových příspěvcích.

Agentura ČTK s odkazem na místopředsedu hnutí Janečka uvedla, že policisté lodě zastavili ve smíchovském zdymadle. Mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová sdělili, že policisté v rámci bezpečnostního opatření zaregistrovali na lodích účastníky bez ochrany dýchacích cest.

Podle Janečka policisté drželi protestující na místě asi hodinu, akce se přitom podle jeho slov v době zásahu chýlila ke konci. „Zjistili jsme několik desítek porušení vládních nařízení, které budou oznámeny na příslušný správní orgán. Třikrát jsme zjistili přestupek proti plavebnímu řádu,“ citoval web iDNES.cz policejní mluvčí Siřišťovou.

Protestu se podle Janečka účastnilo zhruba 200 lidí, na každé lodi jich bylo mezi dvacet a třiceti. Jeden z pořadatelů zdůraznil, že někteří ochranu dýchacích cest měli a že všichni měli negativní antigenní test na přítomnost viru SARS-CoV-2. 

Na Střelecký ostrov nikdo nedorazil

Kromě návratu dětí do škol chtěli organizátoři upozornil na nerovná opatření menšinové vlády Andreje Babiše (ANO), která s pomocí komunistů prodloužila ve Sněmovně nouzový stav až do 11. dubna. Janeček upozornil, že nové politické hnutí nechce zpochybňovat vážnost nemoci covid-19, plošná opatření však podle něj nefungují. Otevřeme Česko – Chcípl PES dlouhodobě kritizuje také nerovnost koronavirových restrikcí, protože některé provozovny mohou mít otevřeno a jinde Babišův kabinet nařídil zavřít. Podle Janečka také vláda zneužívá situace k netransparentním výběrovým řízením.

Demonstrace v Praze
Hamáček odsoudil chování demonstrantů v Praze. Naopak ocenil zásah policie

Kromě „říční demonstrace“ byl ohlášen na 13:30 protest také na Střelecký ostrov. Jak napsal Týdeník policie, kromě pořadatelů a policistů nikdo nedorazil. Na Palackého náměstí před sídlem ministerstva zdravotnictví se sešlo pár desítek účastníků protestu proti vládním opatřením a – slovníkem svolavatelky – „falešné pandemii“.

„Po ukončení akce na Palackého náměstí došlo při výdeji občerstvení osobám bez domova k incidentu, při kterém byla napadena policejní hlídka. Na místo dorazilo větší množství policejních hlídek z okolí, jedna osoba byla zadržena a další byla zajištěna (podle všeho to nijak nesouviselo s demonstrací, která již tou dobou neprobíhala),“ informoval Týdeník policie.