VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lomnické kino promítá, má k dispozici výkonný projektor

Lomnice nad Popelkou – V loňském roce se Kulturní a informační středisko opět opakovaně zabývalo otázkou budoucnosti promítání v městkém  kině, které od roku 2005 spravuje. 

9.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto Foto: Milan Jaroš

Pokud by se neuskutečnila tzv. digitalizace promítání, nemuselo by zanedlouho mít divákům co nabídnout, protože by od distributorů nebylo schopno obstarat dostatek nových filmových titulů k uvádění. To by mohlo mít za následek až uzavření budovy, která by nemusela například zimní období přestát v provozuschopném stavu. Na daný stav KIS několikrát upozorňovalo.

Hledalo se řešení

„Vedení města se situací intenzivně zabývalo. Záměrem bylo provedení celkové rekonstrukce budovy Městského kina (včetně například. zateplení, výměny oken, montáže nových sedadel apod.), která by zahrnovala i již zmíněnou digitalizaci.

Cílem investice v řádech okolo 30 milionů Kč byl vznik multifunkčního kulturního zařízení. Realizaci záměru města ale nakonec zmařil nedostatek financí,“ informovala Zdeňka Breuerová z Kulturního a informačního střediska.

Ve hře tak prozatím zůstává provedení digitalizace bez stavebních úprav. Minimální náklady na zakoupení a instalaci moderní techniky (tedy audio i video systému) se pohybují v rozmezí od 3 do 4 milionů Kč.

Prioritou se stalo bezodkladné řešení stavu, protože může pozitivně, nebo negativně ovlivnit existenci kina. „Je potřeba zdůraznit, že zachování filmového promítání podporuje vedení i občané města, pro se vyslovila i řada osobností, například zdejší rodák Jaroslav Rudiš. Začátkem měsíce února se na přechodnou dobu podařilo zvrátit nepříznivou situaci.

„Toto provizorní řešení před velkou digitalizací kina tkví v tom, že zde byl odbornou firmou, zabývající se kinotechnikou, instalován a uveden do provozu výkonný datový projektor a přehrávač Blue-ray disků, upraveno bylo také zvukové zařízení kina,“ informovala Zdeňka Breuerová. Dodala, že díky nové technologii je možné pokračovat v promítání filmů z tzv. blu-ray či DVD nosičů, které lze nově získat od distributorů. „Takto promítané filmy jsou pro lepší orientaci diváků na plakátech s programem kina označeny slovním spojením Digitální projekce,“ upozornila Breuerová.

Projekce i z compu

Výhodou nové technologie je, že kromě promítání z disků lze využít datový projektor též k promítání z počítače. V souvislosti s využitím kina se tak rozšiřuje jeho možnost o kvalitní projekci v rámci besed, přednášek či kongresových aktivit. Promítací stroje pro 35 mm technologii zůstávají k dispozici především pro starší filmová díla. „Na závěr je třeba zmínit, že uvedená technologie je pouze dočasnou a překlenovací záležitostí. Město Lomnice nad Popelkou tak stále stojí před rozhodnutím realizace plnohodnotné digitalizace,“ dodala Zdeňka Breuerová.

Parametry kina

Typ kina: klasické jednosálové s kapacitou 237 míst
Rozměr plátna: 7,40 x 3,60 m
Datový Projektor: Panasonic DPL projektor D5600E
Promítaní: 4 dny v týdnu
Obslužnost: WC, pokladna, foyer, šatna, bufet

Autor: Jana Mudrová

9.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Robin Böhnisch (vlevo)

Nevylučuji předčasné volby, řekl Böhnisch. Ze sněmovny po 14 letech vypadl

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Když senátora zvolí poslancem. Jen Hlavatý a Okamura

Dvůr Králové - Při návratu z pracovní cesty z Itálie majitel dvorské Juty Jiří Hlavatý přemítal, jak si vybrat mezi pozicí poslance ve sněmovně, kam ho vyneslo 4859 preferenčních hlasů v Královéhradeckém kraji, nebo senátora.

Fantazie! Klauda obhájil titul mistra Evropy. Zlato z Paříže veze i Trčka

Trutnov - V pařížské hale George Carpentiera se v sobotu dočkal dalšího z životních úspěchů thaiboxer Jakub Klauda.

Vrchlabí bude mít čistější vodu za 72 milionů, pomůžou evropské peníze

Vrchlabí - Radikálním vylepšením projde úpravna vody pro Vrchlabí. Zastupitelé jednohlasně schválili na středečním zasedání modernizaci technologické a stavební části objektu v Herlíkovicích za 72 milionů korun, která má přinést lepší kvalitu pitné vody.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení