Desítky let byl největším žijícím savcem v Krkonoších jelen evropský. Nyní se ale objevil los evropský, která je ještě větší. Podle odborníků je dokonce největším jelenovitým savcem, který žije v evropských, asijských a amerických lesích. Los u nás kdysi doma byl, ale místní lidé ho vyhubili.

Nyní se nečekaně objevil u Žacléře. Zřejmě se jedná o stejného jedince, kterého si před pár dny všimli polští ochránci přírody na pomezí Sovích a Krzeszowských hor. „Je předčasné spekulovat o tom, zda se losi v Krkonoších usadí natrvalo nebo zda pouze migrují. Každopádně je to dobrá zpráva o stavu naší přírody,“ oznámil ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch.

Los není pro člověka nebezpečný, je plachý. Agresivní může být jen v případě, že člověk ohrožuje mláďata. Los je velmi pohyblivé zvíře a překonává velké vzdálenosti. Aktuálním problémem pro přežití losů v české krajině jsou člověkem vytvořené překážky, například husté silniční sítě. „Následkem kolize může dojít k vážné dopravní nehodě. Proto prosíme řidiče, aby při cestách, zejména v okolí Žacléře, byli obezřetní. Srážka s losem může být oboustranně velmi nebezpečná,“ upozornil mluvčí správy parku Radek Drahný.

Los evropský (Alces alces) je největším zástupcem čeledi jelenovitých. Ve střední Evropě je zvířetem původním, ale v 15. století byl vyhuben.

Mohlo by vás zajímat: První rok EPO1 v Trutnově předčil očekávání. Jezdí tam i šéf olympijského výboru

V EPO1 začala největší světová výstava o kolech a cyklistice | Video: Jan Bartoš