„Celková škoda na zničeném majetku dosáhne půl milionu korun, další škody se stále sčítají,“ uvedl Chvojka a připomněl, že čistička byla nově u objektu vybudována v roce 2005 a přišla na zhruba 4 miliony korun. Část peněz podle něj poskytlo tehdy dotačně Ministerstvo životního prostředí ČR.

K požáru na čističce u hotelu došlo letos, 26. ledna, ve večerních hodinách. Oheň nakonec uhasili hasiči z Pece pod Sněžkou a ze Špindlerova Mlýna za pomoci plovoucího čerpadla vodou z místního jezírka. Příčinu požáru stále vyšetřují odborníci z hasičského záchranného sboru.

„Museli jsme v ten osudný večer evakuovat šedesát lidí, kteří byli na boudě ubytováni, do jiných chalup. Od té chvíle byla Luční bouda mimo provoz. Nekonal se zde díky tomu ani plánovaný Polární víkend s Václavem Sůrou. Na poslední lednové dny už bylo díky této akci přihlášeno zhruba sto padesát lidí. Samozřejmě, že máme proto i další ekonomické ztráty. Náhradní termín pro akci, o kterou byl velký zájem, hledáme,“ dodal Jiří Chvojka.

I když hasiči ještě oficiální verdikt příčiny požáru nevynesli, spekuluje se o závadě na elektroinstalaci. „Jako problém do budoucna vidíme skutečnost, že ve chvíli, kdy oheň vznikl, bylo uvnitř čističky 300 stupňů Celsia a venku skoro třicetistupňový mráz. Brzy poznáme,co to udělalo se statikou křídla budovy nad ohněm. Nelze vyloučit, že nás čeká rekonstrukce této části objektu. Ale to otevření provozu na Luční boudě v hlavní budově momentálně neohrozí,“ dodal mluvčí boudy.

Luční bouda patří k nejstarším horským chatám v Krkonoších. Byla postavena v 16. století a neustále se rozšiřovala. V roce 1938 při vyklízení českého pohraničí shořela a v letech 1939 až 1940 byla zrekonstruována a dostavěna do dnešní podoby. Kromě před lety zmodernizované kapacity 150 lůžek se může pochlubit nejvýše položenou českou restaurací v nadmořské výšce 1410 metrů.