Ale bezpečnost především a tak každý návštěvník lvího safari v královédvorské zoo musí mít na paměti tři upozornění, která ho důrazně varují už před vjezdem do areálu. Zavřete všechna okna auta. Zamkněte dveře. Nevystupujte.

Zejména s okénky byl ve zkušebním provozu problém. Každé desáté auto je mělo otevřené. „Lidé si chtěli zvířata lépe vyfotit a tak bezpečností pravidla porušili," podotkl při včerejší první ostré jízdě plně obsazeného safari trucku zástupce ředitele zoo, Jaroslav Hyjánek.

Výjimečných situací by mohlo nastat několik a na všechny jsou tu připraveni. „V podstatě jsme okopírovali vězeňský systém," nadhodil s úsměvem Jaroslav Hyjánek při průjezdu vstupními branami. A vlastně má pravdu. Otevřená smí být vždy jen jedna, dálkově je ovládá člověk z vedle stojící stylové safari věže. Ve lvím království pak je připraveno auto s dozorcem a klecí. „Stát by se mohlo opravdu cokoliv. Safari truck i osobní vůz může mít vážnou poruchu, řidič zdravotní problémy a tak dále. Proto je tu člověk, který ví, co v takových situacích dělat. Návštěvníky může bezpečně přeložit do svého vozu s klecí a odvést do bezpečí."

 O založení lvího safari v královédvorské zoologické zahradě snil už Josef Vágner. Naplnění této části jeho plánů se ale stalo skutečností až včera. Odpoledne zamířili do vyhrazeného prostoru návštěvníci a ze safari trucku či vlastního auta obdivovali krále zvířat.

Tři skupiny
„Stylově máme k zahájení provozu africké počasí, i když ho až tak úplně nemáme rádi. Odhání nám návštěvníky spíš k vodě než do zoo. Ale pro tuto chvíli se hodí," odlehčil slavnostní úvod ředitel zahrady Přemysl Rabas. A připomněl, že tohle setkání už se mělo odehrát před mnoha lety. „Když Josef Vágner dával dohromady plány budoucího safari, se lvy počítal. Stály tu dokonce dvě lví brány, tahle část projektu ale nakonec nedopadla. Africké safari jako takové však vzniklo, jezdí se po něm autobusy, nakonec i auty a teď došla naplnění i část lví," podotkl ředitel Rabas.

Hlavní protagonisté tvoří tři skupiny. „Dá se říci, že profíky jsou tři velcí samci, kteří léta pracovali v safari ve Velké Británii. Pak tu máme čtyři samice z Holandska a dva berberské lvy, kteří snad budou zakladateli nového chovu naší zahrady," věří Přemysl Rabas.

„Když současný ředitel nastupoval a sděloval nám plány, byl jsem trochu na pochybách, zda se je podaří realizovat. Dnes mohu konstatovat, že se naplňují a jako kraj jsme nejen s činností zahrady velmi spokojení, ale jsme na ni hrdí," deklaroval podporu zoo hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Radši větší oběd
Výběh lvího safari je klasický, tak jako v mnoha světových zahradách. Ve střední Evropě ale moc takových není, ve východní už vůbec ne. Návštěvníci mohou zvolit cestu vlastním vozem nebo speciálním safari truckem, krytým drátěnou sítí. „Jsme první plně naložený vůz, který dovnitř jede, tak uvidíme, co to se zvířaty udělá," neodpustil si poznámku průvodce, Jaroslav Hyjánek. „Ale pro jistotu jsme je dnes nakrmili trochu víc, takže chuť na nás snad mít nebudou," dodal pro uklidnění.

Lvi bez hřívy
Oplocení členitého areálu je zajištěné elektrickými ohradníky, zajímavou kulisu dotváří malé ztroskotané letadlo. „Návštěvníci tu potkají buď čtyři lvice, nebo tři samce. Zkoušeli jsme je spojit do jedné skupiny a zpočátku to vypadalo nadějně. Jenže pak si lvice začaly hrát na královny a to se samcům přestalo líbit. Došlo k roztržce, nějakým zraněním a obě skupiny jsme museli zase rozdělit. Ale pokusíme se o to znovu," zodpověděl Jaroslav Hyjánek nabízející se otázku. „A pokud by se někdo divil, že samci nemají hřívy, je to proto, že jsou od mladého věku vykastrovaní. Mohou tak být celý život spolu a snesou se," předešel dalšímu dotazu.