K původní skupině nemocných ze současného turnusu se přidávají další. Ve středu čtyři a pak přibyli další dva studenti. Hygienici neznají původ onemocnění. „Virologické vyšetření vzorků vody, které trvá poměrně dlouho, už k dispozici máme. Je negativní. Jako zatím i všechny ostatní vzorky, které jsme testovali,“ informovala mluvčí Krajské hygienické stanice Veronika Krejčí. Na Žižkovu boudu odjeli zástupci stanice opět osobně. Od dvou nakažených studentů se podařilo odebrat biologický materiál. „Bude však trvat do příštího týdne, než budeme znát výsledky,“ řekla Veronika Krejčí. V té době už budou gymnazisté z hor pryč. Nemoc má naštěstí lehký průběh, nemocní z neděle už lyžují. Jde podle všeho o nákazu předávanou mezi lidmi.

Hygienici zkoumali včera Žižkovu boudu v pořadí již potřetí. „Na žádné nedostatky nenarazili, hledáme společný postup, jak přenos onemocnění, které má naštěstí velmi rychlý průběh, co nejvíce eliminovat,“ řekl Deníku provozovatel hotelu Petr Kout. „Nejsme jediní, koho tady v Krkonoších nyní trápí virózy. Jak jsem mluvil s kolegy, i na jiných boudách podobné problémy teď řádí. Takové je teď období,“ konstatoval Kout.

ZKOUMANÉ VZORKYJSOU NEGATIVNÍ

Vzhledem k tomu, že všechny zkoumané vzorky včetně třikrát prověřované vody byly negativní, dá se předpokládat, že virus zavlekl někdo do hotelu už v dřívější době a teď si ho hosté stále předávají. „Mohlo se to stát už na Silvestra, kdy se tady potkávalo na sto padesát lidí. Objekt je velkokapacitní, navíc se tu prolínají pobyty. Není to o tom, že jeden turnus hostů odjede a druhý přijíždí. Lidé se tu střídají třeba i v týdnu,“ upozornil provozovatel Žižkovy boudy. Už o uplynulém víkendu na tři dny hotel zavřel a pustil se s kolegy do dezinfikování, které nařídili hygienici. I nyní prochází vše dezinfekcí. „Z preventivních důvodů vydezinfikujeme i vodovodní potrubí, i když všechny zkoumané vzorky vody byly v pořádku,“ dodal Petr Kout. Hromadné zájezdy tohoto typu nebývají vůči střevním infekcím zrovna imunní. Každý si zřejmě vzpomene na podobné problémy, které zažil například na letních táborech. 

HYGIENICI JSOUZATÍM BEZRADNÍ

„Zaráží mne spíš to, že když odvysílali v televizi reportáž, tak ředitel hradeckého gymnázia chtěl po hygienicích vyjádření, že naše děti mohou bez obav na lyžařský kurz odjet,“ rozpovídal se Peter Jelínek, otec jedné z účastnic kurzu, kterou střevní potíže rovněž potkaly. „V pátek večer skutečně přišlo písemné vyjádření, že škola může na kurz vyrazit. A už z neděle na pondělí některé z dětí onemocněly. Dceru to postihlo také. Naštěstí to bylo rychlé, už je fit. Ale kdo zabrání, aby se dál situace neopakovala? “ ptal se otec studentky. Na tuto otázku však nedokáže nikdo dát stoprocentní odpověď. Původ není známý, a tak nezbývá než dodržovat hygienická pravidla a doufat, že i další protiepidemický zásah, který provede se svými zaměstnanci provozovatel hotelu, viry vyžene na mráz.

Středa: Na lyžáku v Peci trpí virózou další čtyři studenti

Střevní potíže, které se opakovaně projevují u účastníků lyžařských kurzů ubytovaných na Žižkově boudě, dál pokračují.

Jak jsme informovali, původ onemocnění hygienici zkoumají, ale zatím bez úspěchu. „Podle informací od lékaře, který je tam za gymnázium s nimi, onemocněli v noci na úterý další čtyři studenti,“ informovala mluvčí Krajské hygienické stanice Veronika Krejčí. Provozovatel hotelu přitom měl na základě rozhodnutí hygieniků provést protiepidemiologická opatření, což učinil dva dny před příjezdem dalšího turnusu. Hygienici dál pátrají po příčinách tohoto opakujícího se stavu.

Úterý: Lyžák měl střevní potíže. Jejich příčinu zkoumají hygienici

Studentům Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína z Hradce Králové začal výcvik na lyžích poněkud nešťastně. Řadu z nich totiž postihly v noci z neděle na pondělí střevní potíže, spojené s průjmy a zvracením. Na Žižkovu boudu, kde pobývají, vyrazili proto hygienici i lékař.

„Jsme v každodenním styku s Krajskou hygienickou stanicí v Hradci Králové i s její expoziturou v Trutnově. V hotelu sleduje situaci lékař. Od prvního ataku se už žádné další příznaky neobjevily, lyžařský výcvik pokračuje, účastníci jsou v pořádku,“ konstatoval ředitel hradeckého gymnázia Jiří Vojáček. Hygienici odebrali v hotelu vzorky jídla, vody, zajistili výtěry u studentů. Již podruhé. Podle zatím dílčích výsledků se obávaná salmonella nepotvrdila. Výsledky z virologického zkoumání budeme znát zítra,“ řekla mluvčí KHS Veronika Krejčí. Zdravotní potíže, které v Krkonoších potkaly studenty hradeckého gymnázia, nejsou prvními problémy, které se na Žižkově boudě v uplynulých dnech vyskytly. Už 10. ledna, tedy v minulém turnusu, se podobné lapálie nevyhnuly ani dalším dětem. Šlo o lyžařský výcvik, pořádaný pro změnu dvěma základními školami.

Z celkového počtu 87 osob se podle informací od hygieniků potíže objevily u 34 dětí a 3 dospělých. „Průběh onemocnění byl rychlý, provázený zvracením, bolestmi břicha a zvýšenou teplotou. První obtíže se objevily u jednoho dítěte ihned v den příjezdu účastníků. V rámci našeho šetření jsme několika dětem provedli výtěry, stejně tak u čtyř osob z řad personálu stravovacího provozu. U všech vzorků bylo bakteriologické vyšetření negativní,“ poznamenala mluvčí hygieniků Veronika Krejčí. Podle ní si na žádné zdravotní potíže v době šetření nestěžoval nikdo z řad personálu. Vzorky biologického materiálu už nebylo možné odebrat, protože v dané chvíli takový materiál nebyl k dispozici. V době konání lyžařského kurzu bylo v tomto hotelu ubytováno dalších deset osob, které zažívací potíže ne sdělily. Žižkova bouda je napojena na veřejný vodovod, provozovatel vodovodu byl informován a sám provedl příslušné odběry, podle našich informací s negativním výsledkem.

„Vzhledem k výskytu zažívacích obtíží u prvního nemocného hned v den příjezdu do hotelu uvažujeme spíše o zavlečení infekce virového původu tímto dítětem,“ dodala mluvčí Veronika Krejčí. Příčina zdravotních potíží, které účastníky obou kurzů potkaly, hygienici stále neznají.