Do celosvětové soutěže zimních středisek World Ski Awards letos přišly přihlášky z Evropy, Asie, Austrálie i severní a jižní Ameriky.

Stranou nezůstala ani Česká republika díky účasti Špindlerova Mlýna, který tak získal lyžařského „Oscara" za nejlepší české středisko. Cenu v rakouském Kitzbühelu převzal ředitel skiareálu Čeněk Jílek. „World Ski Awards je prestižní soutěž, ve které se každým rokem utkají věhlasné lyžařské resorty z celého světa," podotkl. V soutěži hlasují nejen odborníci na lyžařskou turistiku, ale i tisíce lidí z široké veřejnosti.

Postupná proměna

„Vnímám to jako ocenění naší práce, nemalých investic a postupné proměny skiareálu, ale také jako odpovědnost a závazek do budoucna vůči našim návštěvníkům," doplnil Čeněk Jílek.

Propojení areálů

Největší krkonošské středisko již čtvrtým rokem provozuje akciová společnost Melida. Ta jen do letošní zimní sezóny vložila přes 210 milionů korun. Největší změna ale areál teprve čeká. „Plánovaná investice za miliardu propojí lyžařské areály Svatý Petr a Medvědín a nabídne návštěvníkům do pěti let čtyřicet kilometrů sjezdovek. Špindlerův Mlýn tak již nebude mít v Čechách vážnou konkurenci," věří Čeněk Jílek.

Soutěž World Ski Awards byla založená v roce 2013 a jejím cílem je zvyšovat standardy lyžařského průmyslu a oceňovat organizace a areály, které jsou lídry ve svém oboru. Letos byla poprvé rozšířena o Slovensko, Bulharsko a Českou republiku.

Top lyžařským střediskem světa se v 3. ročníku World Ski Awards stal rakouský Kitzbühel, kde se o víkendu uskutečnil slavnostní ceremoniál s udílením cen. Na Slovensku zvítězil skiareál Jasná Nízké Tatry.

Mezi přihlášenými rezorty lze nalézt například kanadský The Lake Louise Ski resort, švýcarský Laax, italské Val Gardena nebo francouzské Val Thorens. Porota hodnotila i nejlepší střediska ve Finsku, Austrálii, Japonsku, na Novém Zélandu, v Jižní Korei, Chile, USA nebo Rusku.

Do soutěže však nepatří jen samotné lyžařské areály, ale své kategorie tu mají i hotely, cestovní kanceláře, operátoři a podobně. České zastoupení lze najít mezi hotely, kde ze čtyř kandidátů získal titul Nejlepší lyžařský hotel Harmony Club ve Špindlerově Mlýně. V kategorii Best Ski Boutique Hotel 2015 se sešlo pět českých zástupců, prvenství nakonec získal špindlerovský Savoy.