Vytáhnout kolo a vydat se na výlet někam do kopců nebo za zajímavostmi je s nastupujícími dny jara cílem milovníků cyklistiky. Právě pro ně začínají už zítřkem počínaje jezdit některé cyklobusy. V provozu budou zatím o víkendech, během léta podle jízdních řádů i ve všední dny. Poprvé v letošním roce zamíří cyklobusy v sobotu 23. dubna na Smědavu, do Bedřichova, na Jizerku nebo na Frýdštejn. O týden později, 30. dubna, se cyklisté budou moci vyvézt na Krompach a Dolní Světlou.

Atraktivní Kozákov

Do Českého ráje i Krkonoš přeprava pasažérů s koly odstartuje v sobotu 28. května. Cyklobusy nabídnou vyhlídkovou jízdu i místy, kterými během roku linkové autobusy nejezdí. Pro cyklisty bude z tohoto pohledu hlavním lákadlem výjezd na Kozákov a pěší turisté určitě ocení zastávky ve Vyskeři, u zámku Hrubá Skála, v Troskovicích nebo na Prachově.

„Krkonošské cyklobusy odstartují sezonu roněž 28. května. Hlavní červenou linkou z Harrachova až na maloúpské Pomezní Boudy se cyklisté dostanou na vyhledávaná místa a kopce, třeba do Kořenova, k Rokytnici nad Jizerou, do Vítkovic, na Benecko, do Černého Dolu nebo Pece pod Sněžkou," vyjmenovala mluvčí Libereckého kraje Markéta Dědková.

Atraktivní na lince bude výjezd ze Špindlerova Mlýna na Špindlerovku, odkud mohou milovníci kol obdivovat sousední polskou stranu Krkonoš. Zpátky se dostanou vlakem ze stanice Szklarska Poręba Górna nebo cyklobusem z Harrachova. Zdatnější sportovci mohou okruh podniknout až z Pomezních Bud. Cyklobusy začnou 4. června jezdit na trase Jilemnice – Horní Mísečky. Ve voze většinou turista zaplatí 25 korun za kolo nebo 50 korun na celý den. Podle dopravců se však mohou ceny mírně lišit.

I pro pěší turisty

„Věřím, že nadšenci cyklistiky ke svým výletům využijí i veřejnou dopravu a provoz vypravovaných cyklobusů. Ty samozřejmě nejsou určeny jen cyklistům, naopak v mnohých z nich jezdí více pěších turistů a přeprava kola je jen nabízeným bonusem," říká krajský radní pro dopravu v Liberci Vladimír Mastník. Loni kraj zaplatil za cyklobusové linky jeden a čtvrt milionu korun.