Majáles začal podle zvyklostí - recesistickým průvodem ulicemi. Na Krakonošově náměstí pokračoval volbou královny krásy a uměleckými vystoupeními zdejších studentů. Hlavní program tvořily koncerty. Na pódiu před radnicí se vystřídalo osm kapel - vrcholem byly noční hudební nálože skupin Lety mimo a Sto zvířat.

Majálesy coby oslava mládí, jara a muziky vznikly už v 15. století, v době rozmachu univerzit. Žáci s učiteli se vydávali pod školními prapory do jarní přírody, kde zpěvem a tanci oslavovali radost ze života. V dlouhé historii měly ale i sociální a politické podtexty, v době socialismu byly zrušeny.

Nové festivaly vznikly až po revoluci v roce 1989. Už se ale nekonají v přírodě, ale v centrech měst. A místo učitelů je většinou ovládají hvězdy hudebního showbyznysu. Cíl? Pobavit se a maturantům poskytnout těsně před maturitou šanci přijít na jiné myšlenky. 

V Trutnově se povedlo naplno obnovit majáles v roce 2010. Zatímco ten - do té doby poslední z roku 1995 - se odehrál před obchodní akademií na valníku půjčeném z lesnické školy, ten letošní na náměstí a s profesionálně ozvučeným pódiem.