Na hřebenech hor zbyla ruina. Majitelé z firmy Snowy Chalet čelili správnímu řízení, ve kterém jim hrozila milionová pokuta za to, že před požárem nezajistili objekt proti vlhkosti a větru, jak jim uložila vrchlabská radnice.

„Správní řízení je uzavřeno. Milionovou pokutu se nám nepodařilo vymoct," informovala v pondělí Marta Žídková z oddělení památkové péče Městského úřadu ve Vrchlabí. Zároveň dodala, že úřad s majiteli firmy aktuálně řeší zastřešení zbytků vyhořelého objektu před zimou. „Místo jsme ohledali, zjistili, že se část kleneb propadla. Budeme vyžadovat zabezpečení torza," dodala Marta Žídková.

Také památkáře z Josefova nenechává vyhořelá Petrova bouda v klidu. „V červnu jsme se tam byli podívat. Prvotním cílem je, aby bylo torzo na zimu zajištěno lépe než loni. Pokud se k tomu vlastníci nepostaví čelem, musí to po nich správní úřad vymáhat," uvedl pro Krkonošský deník v pátek náměstek Národního památkového úřadu v Josefově Jiří Balský.

Zároveň upozornil, že památkový úřad už zaslal vrchlabské radnici podnět ke správnímu řízení v této věci, pokud vlastníci nepředloží představy, jak by torzo zajistili, a nezačnou pracovat. Práce by přitom měly být hotové v říjnu, než napadne sníh.

„Máme už přichystanou jednoduchou projektovou dokumentaci na ochranu zdiva před zimou. Přikryjeme stropy plachtami a nad klenutými klenbami zajistíme přístřešek ze dřeva," upřesnil včera Zdirad Svoboda, zástupce firmy Snowy Chalet. Zároveň sdělil, že pokutu firma platit nebude. „ Správní řízení je zrušeno na základě našeho odvolání," prohlásil.

Nejistá budoucnost

Představitelé firmy se dosud nedohodli na podobě budoucí Petrovky s památkáři. Zatímco vlastníci chtějí vybudovat objemově menší objekt, který by se na hřebeni komerčně uživil a nebyl luxusním hotelem, památkářům jejich představa nevyhovuje. „Vize je opravdu daleko od toho, jak by měla podle nás Petrova bouda jako kulturní památka vypadat," řekl Jiří Balský z památkového úřadu v Josefově. Jednání ještě letos Zdirad Svoboda ze Snowy Chalet vylučuje. „Není to na pořadu dne," uzavřel.

Zkáza Petrovy boudy 1.8.2011

První srpnový den loňského roku se černě zapsal do historie krkonošských hřebenových objektů. Popelem lehl další z nich – Petrova bouda. Bývala skvostem mezi chalupami, ale poslední roky zjevně chátrala a hrozilo jí zřícení. Pěti hasičským jednotkám, které dorazily na místo, se přes veškeré úsilí nepovedlo objekt zachránit (viz snímky). Z vyšetřování vyplynulo, že objekt zapálil žhář, kterého se však policistům nepodařilo vypátrat. Památkáři se od té doby nemohou dohodnout s vlastníky na podobě budoucí Petrovy boudy, jejíž původní vzhled byl považován za architektonický unikát.

O dalším osudu Petrovy boudy se v úterý 16. srpna jednalo na městském úřadě ve Špindlerově Mlýně i přímo na místě, na krkonošském hřebeni. Zástupci všech dotčených stran se dohodli, že majitelé odstraní ohořeliny a sutiny do zimy.