Letos se závod poprvé jede jako Memoriál Josky Tylše. Vyhlašovatelé klání tak chtějí připomenout velkého znalce a propagátora saní rohaček ze sousední Velké Úpy, který loni v zimě tragicky zahynul při požáru chalupy ve věku 82 let.

Závod se jede ve dvojicích, start je v 10 hodin v areálu U Kostela, kam vás doveze skibus. Kromě jízdy na saních převážejí týmy seno a v závěru řežou dřevo pilou kaprovkou. Závod mohou jet i rodiče s dětmi. Pro ty, kteří rohačky nevlastní, mají pořadatelé deset saní k zapůjčení. Je tradicí, že dvojice bývají oblečené do historických kostýmů. Pořadatelé soutěže vyhlašují vítěze klání „o nevymazlenější rohačkářský pár“.

Pro dobrou náladu bude hrát v cíli hudba a připraveno je horké občerstvení. Akce je příležitostí, jak zavzpomínat na pohádkové časy v Malé Úpě. Rohačky se v Krkonoších používají již od 16. století. Saně se používaly a někde ještě používají ke svozu dřeva v zimě nebo ke svozu sena v létě. V roce 1815 se datoval první turistický sjezd, který startoval na Pomezních Boudách a končil u hostince Pod Zlatou hvězdou v Kowarech. Je tedy vidět, že rohačky se v Malé Úpě doslova narodily. Vrcholem byl potom rok 1896, kdy bylo pro turisty nachystáno už kolem 3000 rohaček a stejný počet tažných koní. Obec Malá Úpa si nechala vyrobit 10 saní rohaček podle vzoru Velká Úpa - před rokem 1945.